Miękkie roboty z żelu pomogą w medycynie?

Miękkie roboty z żelu pomogą w medycynie?

Fot. vgajic/iStockphoto
Naukowcy z North Carolina State University opracowali metodę wytwarzania narzędzi zbudowanych z miękkiego, opartego na wodzie żelu - informuje EurekAlert. Technologia może posłużyć do rozwoju miękkiej robotyki oraz znaleźć zastosowanie w medycynie.

- Te badania przybliżają nas do stworzenia nowej, miękkiej robotyki, która będzie naśladować systemy biologiczne i będzie funkcjonować w środowiskach wodnych - powiedział dr Michael Dickey, współautor projektu. - W bliższej perspektywie, ta technologia może być zastosowana w metodach dawkowania leków czy kształtowania wzrostu komórek w trzech wymiarach - dodał.

Metoda polega na zastosowaniu specjalnego hydrożelu. Jest to żel zbudowany z wody oraz niewielkiej ilości polimerów. Takie materiały są elastyczne, przezroczyste oraz teoretycznie dobrze działają w otoczeniu biologicznym. Naukowcy opracowali metodę kształtowania takiego żelu, wprowadzając do wewnątrz jony miedzi przy pomocy impulsów elektrycznych, co czasowo usztywniło cząsteczki polimerów w strukturze żelu.

Dzięki zastosowaniu jonów miedzi badacze mogli używać hydrożelu do przesuwania, chwytania i podnoszenia obiektów. Przykładowo, twórcy zaprezentowali w działaniu miękkie szczypce oraz uchwyt. Obecnie badacze planują zastosować tę technologię do opracowania ruchomych mikronarzędzi, które mogłyby usprawnić niektóre procedury medyczne.

technologia, hydrożel, miękka robotyka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie