Mózg kobiet jest ukierunkowany na płacz dziecka. Mężczyzn już nie

Mózg kobiet jest ukierunkowany na płacz dziecka. Mężczyzn już nie

Fot. Tomwang112/iStockphoto

Kobiecy mózg jest ukierunkowany by reagować na potrzeby dzieci, w odróżnieniu od męskiego - dowodzi włoskie badanie opisane na łamach magazynu Neuroreport.

Mózgi uczestniczących w badaniu pań, słyszących płacz głodnego dziecka, wykazywały zmiany w aktywności poszczególnych regionów. U mężczyzn tego nie obserwowano.

Badaniem objęto dziewięć kobiet i tyle samo mężczyzn po 30. roku życia, część posiadających dzieci. Badacze z University of Trento prosili uczestników, aby pozwolili myślom płynąć swobodnie, po czym odtwarzali im przez kwadrans biały szum, w którym żaden ton nie dominuje, przerywany momentami ciszy i odgłosami dziecięcego płaczu.

W mózgach kobiet aktywność dwóch obszarów, znajdujących się w obrębie kory przedczołowej i tylnej części zakrętu obręczy - odgrywających rolę podczas wędrowania myślami - spadała w obecności dziecięcego głosu. U mężczyzn te obszary pozostawały równie aktywne jak wcześniej.

Badanie pokazuje, że kobiety przerywają błądzenie myślami, kiedy słyszą płacz głodnego dziecka, podczas gdy mężczyźni sobie nie przeszkadzają - napisali badacze. Wzorce aktywności mózgu nie różniły się u rodziców i u osób, które dzieci nie posiadały. Zdaniem badaczy może to sugerować, że kobiety są w większym stopniu predysponowane do zajmowania się dziećmi innymi niż ich własne. Jednak wyniki eksperymentu należy jeszcze zweryfikować.

Inne badania pokazały, że matki cierpiące na depresję poporodową w porównaniu ze zdrowymi mają przytłumioną aktywność niektórych obszarów mózgowych, kiedy słyszą płacz swojego dziecka.

Czytaj więcej w Money.pl
Fast foody programują dziecko w łonie matki
Naukowcy są pewni: dzieci częściej sięgać będą po śmieciowe jedzenie i będą miały większe skłonności do objadania się.
Tu częściej się zabijają, niż giną w wypadkach
Najbardziej zaskakujące są dane o wzroście samobójstw wśród osób w średnim wieku.
Autystyczne dzieci nie naśladują zbędnych czynności
Brytyjscy naukowcy z University of Nottingham pokazywali dzieciom, w jaki sposób wyciągnąć zabawkę z pudełka lub zbudować prosty przedmiot.
psychologia, badania, dziecko, niemowle
PAP
Czytaj także
Polecane galerie