Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Naukowcy odkryli, dlaczego zmysł węchu u człowieka jest tak słaby

Naukowcy odkryli, dlaczego zmysł węchu u człowieka jest tak słaby

Zespół europejskich naukowców odkrył, że opuszka węchowa - struktura mózgu kręgowców, która przetwarza informacje sensoryczne pochodzące z nosa - posiada w przypadku ludzi pewną zupełnie wyjątkową cechę. Różni się opuszki węchowej wszystkich innych ssaków, ponieważ po urodzeniu się człowieka nie rozwijają się w niej nowe neurony. To odkrycie może rzucić światło na przyczynę braku tak silnego zmysłu węchu u człowieka, jaki posiadają zwierzęta. Badania, zaprezentowane w czasopiśmie Neuron, zostały dofinansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Projekt był realizowany pod kierunkiem Karolinska Institutet w Szwecji we współpracy z naukowcami z Austrii, Francji i Szwecji.

Nowe neurony u dorosłych ssaków powstają w dwóch obszarach mózgu - hipokampie i opuszce węchowej. Pamięć jest powiązana z hipokampem, a interpretacja zapachów jest skojarzona z opuszką węchową. Mimo podjętych wysiłków zmierzających do pogłębienia naszej wiedzy o powstawaniu nowych komórek nerwowych w mózgu człowieka, nie uzyskano wyraźnej odpowiedzi... aż do tej pory.Naukowcy rozwikłali tę tajemnicę poprzez oszacowanie wieku komórek. W tym celu zmierzyli ile radioaktywnego izotopu węgla-14 zawierają te komórki. Węgiel-14 jest naturalnym radioizotopem węgla obecnym w materiałach organicznych, a przez to jest wbudowywany w DNA w momencie powstawania komórek. Jego rozpad jest wykorzystywany jako metoda datowania. Naukowcy zaobserwowali, że neurony opuszki węchowej u dorosłych ludzi mają poziom węgla-14 odpowiadający poziomowi tego radioizotopu w atmosferze w momencie urodzenia. A zatem w tej części mózgu nie powstają nowe neurony, co odróżnia ludzi od innych zwierząt.

"Nigdy nie byłem jeszcze tak zaskoczony odkryciem naukowym" - wyjaśnia kierownik badań Jonas Frisén, profesor specjalizujący się w badaniach nad komórkami macierzystymi z Tobias Foundation, przy Karolinska Institutet, który otrzymał także grant ERBN dla doświadczonych naukowców na przeprowadzenie tych prac. "Zwykle oczekuje się podobieństwa człowieka do innych zwierząt, w tym przypadku konkretnie do małp człekokształtnych. Ludzie w mniejszym stopniu niż wiele innych zwierząt uzależniają swoje przetrwanie od zmysłu węchu, co może wiązać się z utratą zdolności generowania nowych komórek w opuszce węchowej, ale to tylko spekulacje".

Naukowcy byli przekonani, że neurony mózgowe powstają w okresie narodzin, ale nie później. Jednak eksperci odkryli później, że komórki nerwowe nadal powstają z komórek macierzystych w mózgu ssaków. Wówczas naukowcy zmienili swoje zdanie o plastyczności mózgu, dopuszczając możliwość zastępowania komórek nerwowych utraconych w następstwie różnych schorzeń neurologicznych.

Prace badawcze zostały również dofinansowane przez Tobias Foundation, Szwedzką Radę ds. Nauki, Swedish Foundation for Strategic Research (SSF), American Brain and Behaviour Research Foundation (NARSAD), Swedish Brain Fund, Knut and Alice Wallenberg Foundation, AFA Försäkring oraz Stockholm County Council na mocy porozumienia ALF z Karolinska Institutet.

Więcej informacji:

Karolinska Institutet:
http://ki.se/ki/jsp/polopoly.jsp?l=en&d=130

Neuron:
http://www.cell.com/neuron/

Europejska Rada ds. Badań Naukowych:
http://erc.europa.eu

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: Karolinska Institutet
Referencje dokumentu: Bergmann, O., et al. 'The age of olfactory bulb neurons in humans', Neuron, publikacja z dnia 24 maja 2012 r.
Indeks tematyczny: Badania Naukowe; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Koordynacja, wspólpraca

Komisja Europejska - CORDIS
Czytaj także
Polecane galerie