Naukowcy sprawdzili "teorię mężczyzn idiotów"

Naukowcy sprawdzili "teorię mężczyzn idiotów"

Fot. bttoro/iStockphoto
Znacznie więcej mężczyzn niż kobiet decyduje się na nieprzemyślane, zagrażające zdrowiu i życiu zachowania, w tym sporty ekstremalne czy ryzykowną jazdę samochodem, ginąc lub trafiając do szpitali - piszą naukowcy w British Medical Journal.

Naukowcy brytyjscy postanowili sprawdzić, czy znajduje potwierdzenie w statystykach teoria mężczyzn idiotów (ang. male idiot theory, MIT), która zakłada, że mężczyźni częściej podejmują głupie, ryzykowne zachowania.

Badacze przeanalizowali dane na temat zdobywców nagrody Darwina na przestrzeni 20 lat (lata 1995-2014), zwracając uwagę na płeć. Z założenia, aby ta nagroda mogła zostać przyznana, zwycięzca musi ulepszyć pulę genetyczną ludzkości poprzez jak najgłupsze wyeliminowanie samego siebie z jej grona.

Do niechlubnej grupy laureatów zalicza się na przykład mężczyznę, który podczepił wózek sklepowy do pociągu, żeby wrócić w ten sposób do domu, czy terrorystów, którzy chcieli w liście wysłać bombę, ale nakleili niewłaściwy znaczek, po czym list wrócił, a oni go otworzyli.

Spośród 413 nominacji, 332 potwierdził niezależny komitet. Z tej liczby 14 zdobyły pary dwupłciowe, zostało więc 318 przypadków.

Na 318 przypadków sprawcami aż 282 byli mężczyźni, co daje im 88.7 proc. udziału. Jak podkreślają autorzy, jest to liczba znacząca statystycznie i potwierdzająca teorię MIT.

Jak piszą, MIT zasługuje na dalsze badania. Szczególną okazję do prowadzenia obserwacji i badań terenowych stwarza zbliżający się okres karnawału.

badania, naukowcy, mężczyzna, idiota
PAP
Czytaj także
Polecane galerie