Nękanie w szkole czasem gorsze dla psychiki dziecka niż przemoc domowa

Nękanie w szkole czasem gorsze dla psychiki dziecka niż przemoc domowa

Fot. sxc/cc/asifthebes

Prześladowanie przez rówieśników w szkole pozostawia taki sam lub silniejszy ślad w psychice jak przemoc fizyczna lub psychiczna w domu rodzinnym - informują naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii na łamach tygodnika "Lancet".

Wpływ przemocy psychicznej i fizycznej, a także wykorzystywania seksualnego czy zaniedbywania dzieci na późniejsze zdrowie psychiczne jest dobrze udokumentowany. Mało uwagi poświęcano jednak popularnemu problemowi, jakim jest prześladowanie w szkole (ang. bullying) - zauważają autorzy publikacji.

Badaniami objęto ponad 4 tys. dzieci z Wielkiej Brytanii oraz 1273 ze Stanów Zjednoczonych. Analizowane dane dotyczyły nękania w szkole lub w domu w dzieciństwie oraz problemów zdrowia psychicznego (jak depresja, lęki, samookaleczanie czy skłonności samobójcze) po osiągnięciu przez uczestników wieku 18-25 lat.

Naukowcy ustalili, że większa liczba dzieci padała ofiarą bullyingu w szkole niż przemocy w rodzinie. Dzieci, które były nękane w domu częściej jednak były prześladowane również w szkole.

Okazało się, że osoby, nad którymi w dzieciństwie pastwili się rówieśnicy, doświadczały problemów zdrowia psychicznego częściej niż osoby, które były nękane w domu. Najbardziej narażoną grupą były jednak osoby, które w dzieciństwie doświadczyły nękania zarówno w szkole, jak i w domu.

"Nękanie przez rówieśników w szkole nie jest nieszkodliwym obrzędem przejścia czy nieodłączną częścią dorastania. Skutki są poważne i dają o sobie znać w późniejszym życiu. Ważne jest zatem, by szkoły i placówki opieki zdrowotnej współpracowały w celu zredukowania tego problemu" - podkreśla dr Dieter Wolke, autor badań.(PAP)

koc/ agt/

psychologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie