Nowa metoda ratowania silnie krwawiących ofiar

Nowa metoda ratowania silnie krwawiących ofiar

Fot. beerkoff/iStockphoto

Często nie ma jak pomóc ludziom z krwawieniami wewnętrznymi, bo nie można zatamować takiego krwawienia przez ucisk z zewnątrz. Pojawiła się jednak nadzieja, że wielu ciężko rannym pomoże użycie cewnika z balonikiem. Po raz pierwszy na świecie zastosowało go lotnicze pogotowie dla Londynu Air Ambulance - pisze BBCNews.

Silne krwawienia wewnętrzne powstałe na skutek urazów są jedną z głównych przyczyn zgonów, następujących przed dowiezieniem do szpitala ofiar wypadków. Według prof. Karim Brohi z Barts Health NHS Trust, prawie 2,5 mln ludzi na świecie każdego roku wykrwawia się na śmierć przed udzieleniem specjalistycznej pomocy.

Najnowszy wynalazek przypomina cewnik wykorzystywany od dawna przez kardiologów interwencyjnych do udrożnienia tętnic wieńcowych mięśnia sercowego. Metoda ta, nazywana balonikowaniem, pozwala ratować życie ludzi w ostrym zawale serca.

Nowa technika o nazwie Reboa (resuscitative endovascular balloon occlusion of the aorta) ma teraz ratować życie ofiarom wypadków. Polega ona wprowadzeniu przez małe nacięcie w okolicy pachwiny cewnika z balonikiem do naczynia krwionośnego i wsunięcia jej do aorty, największej tętnicy człowieka. Balonik jest następnie napełniany płynem i po rozprężeniu blokuje przepływ krwi poniżej miejsca gdzie doszło do uszkodzenia tego naczynia.

Ratownicy Air Ambulance po raz pierwszy wykorzystali tę metodę do ratowania ofiary wypadku drogowego z urazem miednicy i silnymi krwawienia wewnętrznymi. Twierdzą, że gdyby nie balonikowanie prawdopodobnie nie byliby w stanie dowieźć go żywego do szpitala. Złamanie miednicy może uszkodzić naczynie i wywołać silne krwawienia. Często dochodzi do niego na skutek przygniecenia ciężkimi przedmiotami, upadku z wysokości lub potrącenia przez samochód.

Chirurg z Saint Mary's Hospital w Londynie, David Nott twierdzi, że technika Reboa nie jest łatwa w użyciu i wymaga odpowiedniego przeszkolenia.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie