Nowe zasady przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych

Nowe zasady przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych

Fot. Krystian Maj/Reporter
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał rozporządzenie, które zmienia zasady przyjmowania wezwań przez dyspozytorów medycznych. Otrzymają oni szczegółowe pytania do wywiadu z wzywającymi karetki. W pracach nad zmianami uczestniczyli przedstawiciele WOŚP.

 

Po przeprowadzeniu wywiadu dyspozytor będzie wysyłał na miejsce zdarzenia odpowiedni zespół ratownictwa medycznego. Ma także utrzymywać kontakt z osobami udzielającymi pierwszej pomocy - jeśli będzie to konieczne - do czasu przybycia zespołu ratownictwa.

Dyspozytor będzie przeprowadzał wywiad medyczny w oparciu o zbiór pytań i rekomendacji przygotowanych na podstawie sposobu postępowania w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Do zadań dyspozytora będzie należało także określenie priorytetu wysłania zespołu ratowniczego (1 - alarmowy, 2 - pilny) i utrzymywanie z nim łączności.

Dyspozytorzy otrzymają zestaw aktualnych, rozbudowanych protokołów zbierania wywiadu. Każdy z nich dotyczy innego rodzaju zdarzenia i pozwala na doprecyzowanie, czy w danej sytuacji konieczny jest przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. Pośród protokołów znalazł się również algorytm poświęcony dziecku z wysoką gorączką - sytuacja budząca wiele wątpliwości i trudności w zidentyfikowaniu stanu zagrożenia życia.

Zmiany w zasadach przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów Arłukowicz zapowiedział w marcu ubiegłego roku. Stało się to po informacjach mediów o nieudzieleniu na czas pomocy pacjentom. Chodzi m.in. o sprawę 2,5-letniej dziewczynki z okolic Skierniewic. Dziecko w stanie krytycznym trafiło do szpitala im. Konopnickiej w Łodzi po ponad siedmiu godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. Przyjazdu do dziecka odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dziewczynka zmarła.

Szef fundacji WOŚP Jerzy Owsiak i jego żona Lidia Niedźwiecka-Owsiak napisali wtedy list, w którym rozważali dalsze zaangażowanie we wspieranie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Po spotkaniu z Arłukowiczem powołano grupę roboczą, która miała pracować nad zmianami w systemie ratownictwa. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele WOŚP oraz resortu zdrowia.

Do 19 stycznia mogą zgłaszać się do WOŚP stacje pogotowia zainteresowane przeszkoleniem i wyposażeniem dyspozytorów w wytyczne dotyczące prowadzenia wywiadu medycznego. Fundacja chce dotrzeć do wszystkich dyspozytorów w kraju i pomóc w przygotowaniu do wdrożenia nowych procedur. Będą one obowiązkowe od 1 lipca.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jorguś2
109.129.193.* 2014-01-13 11:40
Bezsens goni bezsens. Wkrótce zidiociejemy zupełnie. Zamiast przeprowadzać weryfikację personelu pod względem wymogów stawianych na danym stanowisku pracy, a w efekcie końcowym ,zdać sie na zwykły ludzki rozsądek, to zaczynamy tworzyć kolejne procedury, które zmieniają nas w roboty.Z całym szacunkiem dla WOŚP, róbta swoje i nie mieszajcie w i tak zagubionej główce ministra arłukowicza
bissi
193.109.225.* 2014-01-12 20:12
minę ma jak szympans...
2014-01-12 13:59 Tysiącznik na forum
dlaczego w pracach nad nowymi przepisami uczestniczyli przedstawiciele WOŚP a nie np. Caritasu ?