Obawy przed Ebolą w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Obawy przed Ebolą w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Fot. PAP/EPA

Wybrzeże Kości Słoniowej w Afryce Zachodniej zamknęło granice dla pasażerów przybywających samolotami z trzech krajów dotkniętych chorobą wirusową Ebola. Do tych państw przestały też latać linie lotnicze z Wybrzeża Kości Słoniowej, Air Cote d'Ivoire.

Podobne ograniczenia wprowadziły wcześniej inne afrykańskie kraje - Gambia i Zambia. Na lotniskach Wybrzeża Kości Słoniowej pasażerom ma być obowiązkowo mierzona temperatura. W stolicy ludzie unikają długich uścisków dłoni i przy powitaniu machają sobie lub używają skinienia głowy. Tymczasem skupieni wokół Światowej Organizacji Zdrowia eksperci zastanawiają się, czy wprowadzić eksperymentalny lek, który nie był jeszcze naukowo testowany na ludziach.

- Słyszałam, że dwójka Amerykanów, która dostała taki lek czuje się lepiej, ale eksperyment z udziałem dwóch osób nie daje nam wystarczająco dużo danych, by stwierdzić, czy lek działa - tłumaczyła BBC nowojorska bioetyk dr Tia Powell.

Do tej pory wirusem Ebola zaraziło się prawie 1800 osób, ponad połowa zmarła.


Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent przeprasza za Ebolę i obiecuje...
Zapowiedziała pomoc w wysokości osiemnastu milionów dolarów.
Szczepionka na Ebolę?
Badania kliniczne rozpoczną się już we wrześniu w Stanach Zjednoczonych. Dopiero później trafią do Afryki.
Epidemia Eboli dotarła do Kanady? Chory
Dodatkowe środki ostrożności mają zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa w wypadku, gdyby spełnił się najgorszy scenariusz.


IAR
Czytaj także
Polecane galerie