Ochrona zdrowia w Polsce. Lekarze zaniepokojeni cięciami w budżecie

Ochrona zdrowia w Polsce. Lekarze zaniepokojeni cięciami w budżecie

Fot. PAP/Rafał Guz
Naczelna Rada Lekarska uważa, że w Polsce konieczne jest zwiększenie puli pieniędzy na ochronę zdrowia, a nie jej ograniczanie.


Zmniejszenie wydatków na ochronę zdrowia o ponad 80 mln zł zakłada projekt nowelizacji ustawy budżetowej, który wczoraj wieczorem pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia. Po dokonaniu cięć z budżetu państwa na ochronę zdrowia będzie przeznaczonych ponad 3,7 mld zł.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz (na zdj.) w liście do sejmowej komisji zdrowia wyraził w imieniu samorządu lekarskiego zaniepokojenie planowanymi ograniczeniami wydatków na ochronę zdrowia.

- Nie ulega wątpliwości, że koszty opieki medycznej wzrastają na całym świecie - przyczyniają się do tego zmiany demograficzne, już dziś bardzo odczuwalne w Polsce, wzrastająca świadomość społeczna oraz rozwój nowoczesnych technologii medycznych. Stanowi to coraz większe obciążenie dla budżetu państwa. Zrozumiałe jest, że rząd skupia się na oszczędnościach w sferze wydatków publicznych, jednak wielkość środków przeznaczanych na ochronę zdrowia w Polsce jest znacznie niższa niż w większości krajów Unii Europejskiej - napisał Hamankiewicz.

- Polski system ochrony zdrowia wymaga reformy organizacyjnej, ale w obecnej sytuacji podstawowym narzędziem zapewnienia sprawiedliwego i bezpiecznego dostępu do opieki zdrowotnej Polakom jest zwiększenie, a nie ograniczanie publicznych wydatków na ochronę zdrowia - dodał prezes NRL.

Z projektu nowelizacji wynika, że ograniczenie wydatków będzie dotyczyło głównie dofinansowania inwestycji szpitali klinicznych, innych wydatków inwestycyjnych oraz wydatków bieżących. Cięcia objęły także środki przewidziane na wsparcie samorządów, które przekształcają szpitale w spółki - chodzi o 74 mln zł. O 15 mln zł zmniejszono pulę przewidzianą na finansowanie programów zdrowotnych.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreślał podczas posiedzenia komisji, że cięcia dotyczą inwestycji, w przypadku których nie rozstrzygnięto przetargów lub nie wydano przewidzianych środków. Rzemek zapewnił, że cięcia programów zdrowotnych dotyczą kwestii organizacyjnych i nie mają wpływu na ich prowadzenie oraz jakość.

Komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała także zmniejszenie wydatków przewidzianych na funkcjonowanie biura Rzecznika Praw Pacjenta o 200 tys. zł. Budżet RPP po zamianie wyniesie ponad 11,3 mln zł. Świadczenia zdrowotne w zdecydowanej większości finansuje NFZ, który w 2013 r. przeznaczy na ten cel ponad 60 mld zł.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
z13
83.6.232.* 2013-08-30 14:28
Myślę,że poczynaniami Pana Rostowskiego w dziedzinie ochrony zdrowia powinna z urzędu zająć się prokuratura.Jego działania godzą bezpośrednio w zdrowie i życie obywateli naszego kraju.
@@@
89.68.179.* 2013-08-30 12:12
To ograniczenie wydatkow na ochrone zdrowia ma jeszcze jeden pozytywny efekt budzetowy.
Poniewaz choruja glownie ludzie starsi bedacy na emeryturach i rentach jak ich przestaniemy leczyc to w wyniku ich smierci zmniejszy sie obciazenie FUS.
Wlasnie przeczytalem wiadomosc ze pewna staruszka czekala 10 godzin na przyazd karetki pomimo ze karetki byly dostepne.
Akcja pogotowia sie powiodla bo staruszka zmarla zaraz po przywiezieniu do szpitala. No nie dokonca sie udala bo nie udalo sie zaoszczedzic na przyjezdzie karetki. Staruszka miala czelnosc umrzec dopiero w szpitalu. Co za niegodziwosc z jej strony.