Od nauki języka rośnie mózg?

Od nauki języka rośnie mózg?

Fot. mattjeacock/iStockphoto

Szwedzcy naukowcy twierdzą, że intensywne przyswajanie języka obcego powoduje powiększenie się niektórych obszarów mózgu. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie NeuroImage.

Badacze z Lund University w Szwecji za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI - Magnetic Resonance Imaging) zbadali mózgi młodych ludzi uczestniczących w przyspieszonym kursie języka obcego i odkryli, że zwiększyła się u nich powierzchnia pewnych części kory mózgowej, a także hipokampa - obszaru odpowiedzialnego za nawigację przestrzenną oraz asymilowanie nowej wiedzy.

W dodatku powiększanie się specyficznych rejonów mózgu było zależne od indywidualnej łatwości uczenia się języków i postępów w nauce.

U osób o dużych zdolnościach językowych hipokamp i zakręt skroniowy górny rozrastały się bardziej niż u innych.

Natomiast u badanych, którzy musieli włożyć więcej wysiłku w nadążenie za wymaganiami kursu językowego, obserwowano większe zmiany w zakręcie czołowym środkowym.

- Byliśmy zaskoczeni faktem, że różne części mózgu rozwijają się w odmiennym stopniu w zależności od tego, jak dobrze uczeń sobie radził i ile wysiłku musiał włożyć w to, aby nadążyć za wymaganiami kursu - mówi Johan Martensson, jeden z badaczy.

Młodzi ludzie ze Swedish Armed Forces Interpreter Academy w mieście Uppsala podjęli się uczestnictwa w intensywnym kursie językowym, który trwał trzynaście miesięcy i zakładał, że pod koniec szkolenia kursanci będą płynnie władać językiem arabskim, rosyjskim lub dari (afgańskim dialektem języka perskiego farsi). Uczniowie zaczynali naukę języka od poziomu zerowego.

Naukowcy zbadali ich mózgi przed rozpoczęciem kursu i trzy miesiące później - już w trakcie nauki. Zaobserwowali wyraźne zmiany we wspomnianych wyżej obszarach.

Grupę kontrolną stanowili natomiast studenci Umea University, którzy również dużo się uczyli, jednakże rzeczy innych niż język obcy. U nich badanie MRI nie wykazało żadnych zmian w strukturze mózgu.

Badacze przypominają, że już wcześniejsze badania zasugerowały, iż choroba Alzheimera występuje dużo później u osób dwu- i wielojęzycznych.

- Chociaż nie możemy porównywać trzech miesięcy intensywnej nauki języka z byciem osobą dwujęzyczną przez całe życie, wiele przemawia za tym, że uczenie się języków jest świetnym sposobem na utrzymanie mózgu w dobrej formie - podsumowuje Johan Martensson.

nauka, psychologia, język obcy, mózg
PAP
Czytaj także
Polecane galerie