Odkryli kolejny czynnik rakotwórczy

Odkryli kolejny czynnik rakotwórczy

Fot. Dean Mitchell/iStockphoto
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) z siedzibą w Lyonie, agenda Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiła na konferencji prasowej, że uznała zanieczyszczenie powietrza za jeden z czynników rakotwórczych.


- Eksperci doszli do wniosku, że istnieją wystarczające dowody na to, że zanieczyszczenie otwartego powietrza wywołuje raka płuc i ma związek z ryzykiem zachorowania na raka pęcherza
- sprecyzowało IARC. - Zanieczyszczenie powietrza uważamy za najbardziej karcynogenny, czyli rakotwórczy, czynnik środowiskowy, większy niż bierne palenie - powiedział Kurt Straif, szef wydziału IARC zajmującego się czynnikami wywołującymi raka.

Do takich wniosków doszli eksperci, obradujący przez kilkanaście dni w Lyonie, aby przeanalizować wyniki badań prowadzonych przez dziesięciolecia na kilku tysiącach mężczyzn i kobiet - sprecyzowała dr Dana Loomis podczas konferencji prasowej. Dodała, że badania nie pozwoliły ustalić, jakie grupy - mężczyźni lub kobiety, młodzi czy starzy - są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza.

Agencja do tej pory stała na stanowisku, że elementy zanieczyszczenia powietrza takie jak spaliny z silników dieslowskich są rakotwórcze, lecz po raz pierwszy uznała zanieczyszczenie jako całościowy element karcynogenny.

Podano także, że w 2010 roku z powodu raka płuc mającego związek z zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 223 tysiące ludzi. Straif podkreślił, że występują dramatyczne różnice w jakości powietrza w wielkich miastach na całym świecie. Dodał, że najbardziej zanieczyszczone miasta są w Chinach i w Indiach. Bardziej szczegółowe konkluzje badań mają ukazać się w przyszłym tygodniu w znanym lekarskim przeglądzie brytyjskim The Lancet.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Rafał746
83.4.116.* 2013-10-18 17:52
Czyli Lepiej wypalić paczkę papierosów na wsi niż nie palić w mieście.