Odurzanie się syropem z kodeiną prowadzi do ubytku istoty białej w mózgu

Odurzanie się syropem z kodeiną prowadzi do ubytku istoty białej w mózgu

Fot. flickr/cc/chir

U osób, które przewlekle odurzają się syropami na kaszel z opioidem o nazwie kodeina, maleje objętość istoty białej w niektórych obszarach mózgu - wykazało badanie, które publikuje pismo ,,American Journal of Neuroradiology".

Ponadto, autorzy pracy powiązali te zmiany w mózgu z większą impulsywnością badanych osób.

Jak przypominają badacze, syropy na kaszel zawierające kodeinę - opioid spokrewniony z morfiną i heroiną - stały się jednym z najbardziej popularnych środków odurzających stosowanych przez młodych ludzi na całym świecie. W ostatnich latach w mediach pojawiały się doniesienia, z których wynika, że problem ten dotyczy również polskiej młodzieży. Preparaty te są w naszym kraju dostępne bez recepty.

Odurzanie się kodeiną powiązano z całą gamą zaburzeń w zakresie sprawności intelektualnej. Nie było jednak badań pokazujących, w jaki sposób wpływa to na strukturę mózgu.

Naukowcy z kilku medycznych ośrodków w Chinach (m.in. z Uniwersytetu Sun Yat-Sen w Guangzhou) wykorzystali technikę rezonansu magnetycznego określaną, jako obrazowanie tensora dyfuzji (DTI) do zbadania mózgów 30 osób przewlekle odurzających się syropami zawierającymi kodeinę. Technika ta służy do oceny zmian w mikrostrukturze istoty białej mózgu. Dla porównania przebadano również 30 osób z grupy kontrolnej, które nie stosowały żadnych środków uzależniających.

U osób przewlekle odurzających się kodeiną zaobserwowano - w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej - niedobory istoty białej w różnych obszarach mózgu, m.in. w pęczku dolnym czołowo-potylicznym, w którym wcześniej stwierdzano zmiany również w przypadku innych uzależnień, jak np. uzależnienie od internetu, alkoholu czy heroiny.

Naukowcy odnotowali też, że ubytki istoty białej były tym większe, im dłużej badani odurzali się syropami z kodeiną. Ten sam zespół naukowców uzyskał wcześniej podobne wyniki badając mężczyzn uzależnionych od heroiny.

Ponadto, niedobory istoty białej miały związek z większą impulsywnością u osób stosujących kodeinę.

Zdaniem autorów badań oznacza to, że przewlekłe odurzanie się syropami z kodeiną może stopniowo przyczyniać się do ubytków w istocie białej w mózgu, a to z kolei może powodować większą impulsywność osób stosujących te specyfiki. (PAP)

jjj/ mki/

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Jarexkx
95.171.98.* 2014-08-23 06:29
Uwielbiam dezinformację, ehh, jest piękna i tak chroni ludzi przed następstwami ... a potem taki 15 latek spróbuje i stwierdzi, że nic z tych złych rzeczy o których ostrzegali nie było prawdą, dopiero po roku chronicznego zażywania zauważa, że zagrożenie ma zupełnie inną naturę ... wybrał drogę do szczęścia na skróty i nie umie iść tą którą idą wszyscy inni.
Czuje głód, głód narkotyku, zupełnie jak głód pokarmu, nikt nie pisał, że ,,droga na skróty" zmienia sposób funkcjonowania komórek, patologiczna zmiana która powoduje popęd do zdobycia narkotyku z popędem do zdobycia pokarmu i wody, jednak często to ten pierwszy jest silniejszy. Ale lepiej pisać, że nie będzie umiał myśleć, zmniejszy się objętość istoty białej w mózgu ... to nie alkohol, to nie trucizna, to coś co nasz organizm produkuje sam sobie w trochę innej postaci, coś co od tego naturalnego hormonu szczęścia jest o wiele silniejsze, ale nie mówmy o tym, wprowadźmy dezinformację. Takie artykuły sprawią tylko, że kolejny młody głupiec spróbuje swojego szczęścia z opiatami...