Otyłość skróci życie nawet o osiem lat

Otyłość skróci życie nawet o osiem lat

Fot. SKashkin/iStockphoto

W przypadku osób otyłych niepełnosprawność i przedwczesna śmierć mają związek przede wszystkim z chorobami serca, udarem oraz cukrzycą typu 2. Im większa otyłość, tym gorsze jej skutki. Szczególnie szkodliwa okazała się otyłość występująca już młodym wieku - informuje pismo Lancet Diabetes and Endocrinology..

W porównaniu z osobami, które w wieku od 20 do 39 lat miały prawidłową wagę, bardzo otyli mężczyźni żyli o 8,4 roku krócej, podczas gdy kobiety - o 6,1 roku. Stan zdrowia otyłych w młodości mężczyzn był wyraźnie gorszy o 18,8 roku dłużej niż dla szczuplejszych rówieśników, natomiast kobiet - o 19,1 roku dłużej.

W przypadku osób, które były otyłe w wieku 40-50 lat mężczyźni żyli krócej o 3,7 roku, a kobiety o 5,3 roku. Otyłe osoby mające 60-70 lat żyły tylko o rok krócej od szczupłych rówieśników, jednak zły stan zdrowia trwał w ich przypadku o siedem lat dłużej.

Jak zaznaczają eksperci, lekceważenie szkodliwych skutków otyłości jest częstym zjawiskiem, choć ciągle mówi się i pisze o nich.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie