Otyłość w USA wciąż poważnym problemem

Otyłość w USA wciąż poważnym problemem

Fot. colros/CC/Flickr

Wskaźnik osób dotkniętych otyłością w Stanach Zjednoczonych w dalszym ciągu pozostaje wysoki - wynika z danych za 2011 r. opublikowanych w poniedziałek przez rządowy Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie.

Lekarze alarmują, że już prawie 18 proc. dzieci oraz młodzieży w USA cierpi na tę przypadłość.

CDC stworzył mapę otyłości z podziałam na poszczególne stany. Najwięcej otyłych Amerykanów mieszka w południowych stanach (29,5 proc.) i na Środkowym Zachodzie (29 proc.). Wskaźnik osób dotkniętych otyłością jest najniższy na zachodnim wybrzeżu USA (24,3 proc.).

W żadnym ze stanów nie spadł poniżej 20 proc., a w 12 z nich przekroczył 30 proc. Taka sytuacja jest w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kentucky, Luizjanie, Michigan, Missouri, Oklahomie, Karolinie Południowej, Teksasie, Wirginii Zachodniej i Missisipi. W tym ostatnim, położonym na południu stanie sytuacja jest najgorsza. Wskaźnik otyłych w Missisipi wzrósł w 2011 r. do 34,9 proc. i był najwyższy w całych Stanach Zjednoczonych.

Najmniej osób mających problemy z wagą mieszka w Kolorado (zachód USA) - 20,7 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Hawaje (21,8 proc.), stan Massachusetts (22,7 proc.), New Jersey (23,7 proc.) oraz Kalifornia (23,8 proc.).

Wskaźnik otyłości w dalszym ciągu pozostaje wysoki, a to pokazuje konieczność zwiększenia działań podejmowanych przez stany w celu udostępniania zdrowych towarów - zauważyła Heidi Blanck, pełniąca obowiązki dyrektora wydziału ds. odżywiania, aktywności fizycznej i otyłości przy CDC.

Lekarze alarmują, że leczenie chorób związanych z otyłością z roku na roku pochłania coraz więcej środków oraz obniża jakość życia. Największe zaniepokojenie budzi kwestia otyłości wśród nieletnich.

- Około 18 proc. osób w wieku od 12 do 18 roku życia cierpi na otyłość, a mniej więcej jedna trzecia ma nadwagę. Z reguły otyłe dzieci są potem otyłymi dorosłymi - zwrócił uwagę naukowiec z Instytutu Zdrowia Publicznego przy Uniwersytecie w Chicago, Daniel Taber.

Zdrowe odżywianie i aktywne spędzanie wolnego czasu propaguje Pierwsza Dama USA Michelle Obama, która swoją kampanią Ruszajmy się włączyła się w walkę z otyłością najmłodszych Amerykanów.

Czytaj więcej w Money.pl
Epidemię otyłości u dzieci da się pokonać?
Zgodnie z raportem Centers for Disease Control and Prevention, w 2008 roku ponad jedna trzecia młodych Amerykanów miała nadwagę lub była otyła.
Siłownia dla otyłych. Chudzi tam wstępu nie mają
Pomysłodawczyni tego miejsca chciała wyeliminować główne źródło strachu przed siłownią, powszechnie panujące wśród osób otyłych.

usa, nadwaga, otyłość
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
nilaszok
198.175.152.* 2012-08-14 07:55
Trzeba sobie zadać pytanie co oznacza w ich przypadku zdrowe odżywianie? Czy to będą kolejne produkty z serii Light? Zauważcie pewną zależność: im mniej spożywanego tłuszczu i więcej węglowodanów tym więcej grubasów.