Pacjenci powinni być niezwłocznie informowani o złych wynikach badań

Pacjenci powinni być niezwłocznie informowani o złych wynikach badań

Fot. laflor/iStockphoto
Pacjenci powinni być niezwłocznie informowani o złych wynikach badań - przekonuje Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Obecnie, jak podkreśla w wystąpieniu do resortu zdrowia, nie ma takiego obowiązku, nawet jeśli konieczne jest podjęcie niezwłocznego leczenia.

Chodzi o sytuacje, gdy badania wskazują, że istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta. Jak podkreśliła Kozłowska, napływają do niej sygnały, że pacjenci nie są informowani o złych wynikach, nawet jeśli konieczne jest podjęcie niezwłocznego leczenia. Wyniki badań analizuje lekarz dopiero podczas wizyty pacjenta.

- Niekiedy czas pomiędzy wykonaniem badań, a wizytą lekarską jest znaczny i zwłoka w podjęciu leczenia może spowodować nieodwracalne skutki dla pacjenta - argumentowała Kozłowska w przesłanym ministerstwu piśmie.

Zaproponowała dodanie do rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej ustępu o następującej treści: W przypadku, gdy wyniki przeprowadzonych u świadczeniobiorcy badań diagnostycznych wskazują na stan zagrożenia życia lub zdrowia, świadczeniodawca niezwłocznie informuje świadczeniobiorcę, a lekarz określa dalszy przebieg leczenia.

- Niezmiernie ważna jest wykrywalność wszystkich chorób, w szczególności tych, które bez podjęcia niezwłocznego leczenia mogą doprowadzić do śmierci pacjenta - dodała rzeczniczka, uzasadniając konieczność nowelizacji.

Odpowiadając na pismo Kozłowskiej, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że takie rozwiązanie zostanie rozważone w trakcie prac na nowelizacją rozporządzenia. Prace te zaplanowane są na pierwszy kwartał br., a konieczność ich wprowadzenia wynika m.in. z obowiązującego od 1 stycznia 2015 r. pakietu onkologicznego.

W piśmie skierowanym do rzeczniczki resort przypomniał, że w zeszłym roku wprowadzono rozwiązania przyspieszające wizytę lekarską w sytuacji nieprawidłowych wyników badań przesiewowych wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia. Nieprawidłowy (pozytywny) wynik jest w takim przypadku podstawą do niezwłocznego objęcia niemowlęcia opieką specjalistyczną.

Z kolei pakiet onkologiczny zakłada szybką ścieżkę leczenia w przypadku osób z podejrzeniem nowotworu.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest przełom w leczeniu raka trzustki
Chodzi o zastosowanie skojarzenia dwóch leków, gemcytabiny oraz nab-paklitakselu, w leczeniu raka trzustki z przerzutami. Badania wykazały, że taka terapia zwiększa okres wolny od progresji choroby.
Pigułka "dzień po" bez recepty. Od kiedy?
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej o nazwie ellaOne mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty.
Skierowanie do specjalisty? Nie zawsze
Od dwóch tygodni obowiązują zapisy pakietu onkologicznego i kolejkowego, które mają przyspieszyć diagnostykę i leczenie raka oraz zmniejszyć kolejki do specjalistów.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2015-01-18 13:19 Bywalec forum
Tak jak by lekarze byli święci i nie kierowali w czasie dostania złych wyników przez pacjenta do jakiegoś szamana z ziołem.