Pakiet kolejkowy. Kolejki krótsze, bo... pacjenci siedzą w domach

Pakiet kolejkowy. Kolejki krótsze, bo... pacjenci siedzą w domach

Fot. monkeybusinessimages/iStockphoto
Kolejki do okulistów i dermatologów są krótsze, ale pacjenci wcale nie leczą się częściej u lekarzy rodzinnych - jak planował w reformie minister zdrowia, lecz zostali w domu, bo nie wiedzą, gdzie szukać pomocy lub kurują się prywatnie - pisze Metro.

Od stycznia do okulisty i dermatologa potrzeba skierowania od lekarza rodzinnego. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wprowadził te utrudnienia, by skrócić kolejki w poradniach specjalistycznych.

Z informacji, które zebrało Metro w takich poradniach w całym kraju wynika, że kolejki są nieco krótsze. Jednak osoby, które z nich zniknęły, wcale nie pojawiły się tłumnie u lekarzy rodzinnych.

Takich pacjentów jest zwykle u naszych lekarzy kilku dziennie - mówi szef Porozumienia Zielonogórskiego dr Jacek Krajewski. Podobnie widzi to szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dr Bożena Janicka.

Według Janickiej i Krajewskiego pacjentów nie widać ani w poradniach, ani u nich w gabinetach, bo na razie są zagubieni i nie potrafią jeszcze poruszać się w nowych zasadach. Część przeszła do prywatnych gabinetów. W stolicy w części medycznych sieciówek trudno o termin u okulisty w najbliższych tygodniach - zauważa Metro.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Aldona ZIl
89.66.94.* 2015-01-21 14:50
NAKAZAC aby przed wizyta u jakiegokolwiek specjalisty: okulisty, kardiologa, ortopedy i innych !!!! poprzedzona byla uzyskaniem zaswiadczenia, ze zima weszlo sie na RYSY !!!!!
.
.
kolejki GwALTOWNIE SIE ZMNIEJSZA i bedzie kasa na bibki, panienki i podroze samochodem do Waszyngtonu oraz kolacje za srednia pensje krajowa !!!!
AX
87.207.215.* 2015-01-21 12:06
Kolejek nie ma w ogóle bo jak dostałem skierowanie do kardiologa to musiałem zapisać się na termin i okazało się , że jest to 6-m-cy czekania. Taka ukryta kolejka. Pakiet kolejkowy nic nie wniósł do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty. Pojawiają się za to problemy z rejestracja do lekarza rodzinnego bo nie zawsze są wolne miejsca nadany dzień, wcześniej nie było takich problemów. Lekarze rodzinni coraz bardziej są obciążani, mają znać się na wszystkim, różnie to z tym bywa.
2015-01-21 09:44 Tysiącznik na forum
w ramach oszczędności skrócenia kolejek arłukowicz z kopaczowa najpierw wysyłaja mnie do internisty, czekam w kolejce 30 minut, sama wizyta 1,5 minuty na wypisanie skierowania do okulisty. Potem kolejne minuty w kolejce u okulisty.

nfz płaci więc niepotrzebnie za dwie wizyty.