Pakiet onkologiczny. Lekarze przeciwko, ale rząd i tak wprowadzi

Pakiet onkologiczny. Lekarze przeciwko, ale rząd i tak wprowadzi

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER
Pacjenci oczekują zmian i skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów - tak wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (na zdjęciu) odniósł się do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej o wstrzymanie pakietu onkologicznego. Zdaniem NRL wejście w życie pakietu, grozi destabilizacją systemu ochrony zdrowia.

- Jak rozumiem, lekarze z NRL wolą obecny system, uważając go za dobry. My słuchamy pacjentów, którzy oczekują zmian i skrócenia okresu czekania w kolejkach - powiedział wczoraj Neumann.

Naczelna Rada Lekarska w apelu do premier Ewy Kopacz podkreśliła wczoraj, że wejście 1 stycznia 2015 r. w życie pakietu onkologicznego grozi destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia. W konsekwencji, nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych może istotnie pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych - napisano w apelu.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach - mają się one znaleźć się w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ.

Premier Ewa Kopacz mówiła w listopadzie, że pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej zdaniem są na to wystarczające środki.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiemy, kiedy wejdzie pakiet onkologiczny
Resort zdrowia uruchomił informacyjny serwis.
"To zdestabilizuje system ochrony zdrowia"
Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent.
Szpital w Warszawie umożliwi płatność... bitcoinami
Rozwiązanie będzie dedykowane wyłącznie pacjentom, którzy korzystają z usług szpitala w tamach turystyki medycznej.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
pilęgniarka
37.152.19.* 2014-12-07 18:51
Najfajniejszy jest początek wypowiedzi wiecznego wiceministra zdrowia - "jak rozumiem, lekarze z NRL wolą obecny system, uważając go za dobry."
A kto stworzył obecny system jak m.in. właśnie ten Naumann. I teraz tworzy następny a za rok następny.
A lud głupi wszystko kupi
zxc12
83.28.230.* 2014-12-07 13:02
Wyceny świadczeń zdrowotnych to droga do prywatyzacji do której dążą lekarze.
Lekarze powinni być zatrudnieni przez NFZ i to on powinien płacić pensje a nie kolega dyrektor szpitala.
Pieniądze na świadczenia w 90% idą na pensje. Szpitale stają się miejscem zatrudniania personelu a nie miejscem leczenia pacjentów.
Sprzęt diagnostyczny stoi niewykorzystany bo nie ruszy lekarz palcem jak nie dostanie dodatkowych pieniędzy z NFZ bo limit wyczerpał .Lekarz jest w pracy sprzęt stoi a on nie ruszy palcem a pensję bierze To nie brak pieniędzy i nie NFZ to nasi kochani lekarze walczą o kasę.
Dyrektor dużego szpitala w Łodzi twierdzi, że regularnie wypłaca pensje po 30 tys. zł brutto miesięcznie. Około 20 tys. zarabia u niego kilkudziesięciu lekarzy.
Lekarz powinien być zatrudniony przez NFZ na pensję. Przychodzi do pracy wykorzystuje całą swoją wiedzę i sprzęt nie oglądając się na limity.
Ot i cała reforma.
Niewygodna?? dla kogo??
J1512
83.31.249.* 2014-12-07 12:22
WIDAĆ RZĄD NAJLEPIEJ WIE JAK LECZYĆ NARÓD!!
Skończył medycynę i tylko patrzyć jak zacznie wypisywać recepty! I kto tu jest chory? A może to RZĄDOWI potrzebny jest właściwy specjalista? ale niekoniecznie LARYNGOLOG bo objawy są niepokojące!!!!!!!
Zobacz więcej komentarzy (6)