Pakiet onkologiczny. Resort zdrowia uruchomił informacyjny serwis

Pakiet onkologiczny. Resort zdrowia uruchomił informacyjny serwis

Fot. PrntScreen z http://pakietonkologiczny.gov.pl/

Pacjenci znajdą w serwisie informacje między innymi o funkcjonowaniu szybkiej ścieżki onkologicznej, a od stycznia - wykaz placówek, gdzie można ją realizować. Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk przypomniał, że w styczniu wejdą w życie zmiany wprowadzane w ramach pakietu onkologicznego.

- Mają one przede wszystkim służyć pacjentom, poprawiając jakość i dostępność opieki zdrowotnej. Rozwiązania mają m.in. usprawnić obsługę pacjentów przez placówki medyczne, umożliwić wykrywanie chorób we wczesnym stadium dzięki rozszerzeniu uprawnień diagnostycznych POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) i zapewnić wszystkim dostęp do rzetelnych informacji o tym, gdzie najszybciej można uzyskać potrzebne świadczenia zdrowotne - wyjaśnił Bąk.

- Zależy nam na tym, aby pacjenci mogli wcześniej zapoznać się z informacjami, tak aby nie zostali zaskoczeni zmianami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - dodał rzecznik. Stąd decyzja o uruchomieniu serwisu internetowego www.pakietonkologiczny.gov.pl

Informacje o tym, w których placówkach pacjenci będą mogli leczyć się w ramach szybkiej terapii onkologicznej, znajdą się w serwisie w styczniu 2015 r. Trwają jeszcze konsultacje zarządzeń prezesa NFZ określających warunki podpisania umów.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze rodzinni mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem raka Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Przewidziano maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania badań do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni - od 2017 r.; w 2015 r. - dziewięć tygodni, a w 2016 r. - osiem tygodni. Zmieszczenie się w tym terminie będzie warunkiem rozliczenia przez NFZ ponadlimitowych świadczeń onkologicznych. Plan leczenia pacjenta chorego na raka będzie opracowywało specjalne konsylium, a wyznaczony koordynator będzie koordynował proces terapeutyczny.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie