Pakiet onkologiczny w praktyce. Nawet kilka dni trzeba poczekać na Kartę Pacjenta Onkologicznego

Pakiet onkologiczny w praktyce. Nawet kilka dni trzeba poczekać na Kartę Pacjenta Onkologicznego

Fot. EastNews/Bartosz KRUPA

Mało być szybko i sprawnie. Chory z podejrzeniem raka od ręki powinien otrzymać Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Upoważnia ona do badań bez kolejki. Jednak z powodów technicznych na wydanie Zielonej Karty trzeba czekać nawet kilka dni.

Uwagę na ten problem zwraca prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski. - Pacjenci często muszą czekać, aż system wygeneruje indywidualny numer pacjenta, który trzeba wpisać do karty pacjenta onkologicznego. To powoduje, że to, co miało być dostępne w ciągu paru minut, niestety jest czasami jest dostępne dopiero po paru godzinach albo dniach. A przez to nie można rozpocząć szybkiej ścieżki diagnostycznej - wyjaśnia Chrostowski.

Jacek Gugulski, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych dodaje, że pakiet podzielił chorych na raka na osoby zdiagnozowane w tym roku i te, które zachorowały wcześniej.

- Mówi się, że ten pacjent, który ma kartę onkologiczną, może być leczony szybciej, a ten, który jej nie ma, wchodzi w system limitowy. Żeby było ciekawiej, onkolodzy mówią nam, że jak przyjdzie pacjent z podejrzeniem nowotworu, ale jeszcze bez konkretnej diagnozy, to muszą go odesłać do podstawowej opieki zdrowotnej. Dzieje się tak dlatego, że gdyby zrobili badania, to nikt za nie im nie zapłaci. A wtedy mogą wpaść w długi, dlatego że szpital onkologiczny dopiero wtedy dostaje pieniądze, gdy nowotwór jest już zdiagnozowany - tłumaczy Gugulski.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślił, że wprowadzanie pakietu jest monitorowane. Nie wykluczył też korekty.

- Pakiet funkcjonuje. On ma swoje wady i my je widzimy. Powołaliśmy zespół, który to monitoruje. Tak naprawdę uczciwą ocenę można będzie przyjąć za jakieś dwa miesiące. Wtedy będziemy mieli pierwsze dane ze ścieżki tych pacjentów, którzy dostali "Zieloną Kartę" na początku stycznia - przyznaje Neumann.

Według danych NFZ od początku roku - w ciągu 6 tygodni - lekarze wystawili ponad 50 tysięcy Zielonych Kart. Pakiet Onkologiczny zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych.

Czytaj więcej w Money.pl

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Kilolila
91.227.3.* 2015-02-16 14:53
Ten rząd ulega tylko presji/górnicy,rolnicy-nawet wtedy są skłonni zmienić ustawy odkładane przez ostatnich 7-lat.
Kilolila
91.227.3.* 2015-02-16 14:48
Ten rząd,prezydent do wymiany-dbają o swoich a naród mają tam gdzie kura jajo.
motylek914
89.70.232.* 2015-02-16 10:17
Przeraziło mnie tylko kiedy internistka powiedziała cyt. Dobrze że pana przyjęli i że jeszcze cos chą robić...masakra najlepiej to może naturalną elimincję wprowadzić w postaci odmowy leczenia
Zobacz więcej komentarzy (59)