Pierwsze wyzdrowienie zarażonego nową odmianą ptasiej grypy

Pierwsze wyzdrowienie zarażonego nową odmianą ptasiej grypy

Fot. Jaymast/iStockphoto

Wyzdrowiał czteroletni chłopiec z Szanghaju, zarażony wirusem ptasiej grypy H7N9. Agencja Xinhua pisze, że chłopca wypisano ze szpitala.

Nowy wirus ptasiej grypy H7N9 pojawił się we wschodnich prowincjach Chin. Potwierdzono dotychczas zarażenie 33 ludzi, w tym pięciu w środę. Dziewięć osób zmarło.

Informację o całkowitym wyzdrowieniu chłopca przekazała lekarka z oddziału chorób zakaźnych szpitala pediatrycznego przy szanghajskim Uniwersytecie Fudan, zastrzegając sobie anonimowość. Nie potrafiła potwierdzić doniesienia agencji Xinhua, że jest to pierwszy taki przypadek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że przypadki zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H7N9 stwierdzone w Chinach są nieliczne i nie stanowią powodu do paniki.

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wybito w Chinach kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a kilkaset osób mających bliski kontakt z zarażonymi ludźmi poddano ścisłej obserwacji. W niektórych miastach wstrzymano sprzedaż żywego drobiu.

Przypuszcza się, że ludzie zarazili się wirusem H7N9 przez bezpośredni kontakt z przenoszącymi go ptakami. Nie stwierdzono przypadków przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie szczepili dzieci. Teraz mają epidemię
W Walii panuje epidemia odry, na którą zapadło już ponad 600 dzieci.
Więzienie za plotki o wirusie ptasiej grypy
Liczba ofiar śmiertelnych wirusa ptasiej grypy H7N9 w Chinach wzrosła do 9 osób. Liczbę zarażonych ocenia się na 28 osób.
To już 9 ofiara mutacji zabójczego wirusa
Liczbę zarażonych wirusem H7N9 ocenia się na 28 osób
Wirus ptasiej grypy znów atakuje. Gdzie?
Gorączka i inne symptomy wskazujące na ptasią grypę wystąpiły u czterolatka 23 marca, w dniu, gdy jego rodzina zabiła kupionego na targu kurczaka.
epidemia, lekarz, ptasia grypa, who
PAP
Czytaj także
Polecane galerie