Plan finansowy NFZ. Nie będzie dodatkowych pieniędzy?

Plan finansowy NFZ. Nie będzie dodatkowych pieniędzy?

Fot. Reporter Poland
Małopolskie szpitale do końca sierpnia wydały 120 mln zł więcej, niż dostały w ramach tegorocznych kontraktów z NFZ, informuje Dziennik Polski.

Do tej pory plan finansowy NFZ zawsze był powiększany wobec pierwotnych założeń i szpitale mogły liczyć, że po pierwszym półroczu fundusz dorzuci parę groszy. W tym roku nie ma na to żadnych szans, bo wpływy ze składki zdrowotnej okazały się mniejsze, niż zakładano.

Jak podaje DP krakowski szpital im. St. Żeromskiego do końca lipca wydał na leczenie o 2,7 mln zł więcej niż otrzymał z NFZ. Szpital im.G. Narutowicza przekroczył limit o blisko 3 mln zł. Najwięcej świadczeń ponadlimitowych, bo aż za 21 mln zł, wykonał Szpital Uniwersytecki. Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie limit, wyznaczony przez NFZ, przekroczył tylko o 4 mln zł.

Niezależnie od przekroczenia limitów, szpitale muszą przyjmować wszystkich pacjentów, których życie jest zagrożone. Co jednak to znaczy? Ekspert ds. ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz wyjaśnia, że nie istnieje definicja stanu zagrożenia życia i zdrowia, a NFZ taki stan interpretuje bardzo arbitralnie. W ocenie lekarzy, oznacza on zupełnie coś innego niż rozumieją to urzędnicy. Choć NFZ ma obowiązek zapłaty za wszystkie takie świadczenia w 100 procentach, to za ostatnie miesiące ub. roku sfinansował tylko ok. 30 proc. wartości świadczeń. W przyszłym roku na nasze leczenie NFZ wyda 62,4 mln zł. To prawie o 2 mld zł mniej niż w roku bieżącym.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabraknie pieniędzy dla służby zdrowia?
Sławomir Neumann jest przekonany, że tak się nie stanie.
Rostowski nie podpisał planu finansowego NFZ
Na finansowanie świadczeń zdrowotnych miało być przeznaczone ponad 63,3 miliarda złotych.
To nie są pracownicy NFZ. Fundusz ostrzega
Lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ostrzega przed oszustami, którzy podając się za jego pracowników próbują sprzedawać ciśnieniomierze z rzekomą refundacją.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Witajcie w Korwinstanie
188.33.82.* 2013-09-06 10:36
Zabierz babci szpital...
am959
89.171.146.* 2013-09-06 09:20
nasz rząd wydał 400 mln na ratowanie kolesiów z Polimexu i 1 mld zł na ratowanie kolesiów z LOT-u. To było ważniejsze niż ratowanie życia chorych. Co za szambo - trzeba z tąd uciekać.
ako2013
78.9.176.* 2013-09-06 09:14
Bo leczenie jest za drogie!