Po kawie jeździ się bezpieczniej. Jest dowód

Po kawie jeździ się bezpieczniej. Jest dowód

Fot. bttoro/iStockphoto

Jeżdżący na długich trasach kierowcy ciężarówek powodują mniej wypadków, jeśli piją kawę - sugerują wyniki badań opublikowane na łamach British Medical Journal.

Lisa Sharwood i jej koledzy z University of Sydney w Australii sprawdzili, czym różni się 530 kierowców ciężarówek, którzy ostatnio mieli wypadek, od 517, którzy jeździli bezpiecznie. Jak się okazało, picie kawy i innych napojów zawierających pobudzającą kofeinę zmniejsza ryzyko wypadku - prawdopodobnie dlatego, że kofeina zwiększa czujność. Jak jednak podkreślają eksperci, kawa nie może zastąpić snu.

Ponad jedna trzecia ankietowanych kierowców twierdziła, że pije zawierające kofeinę napoje. Z tej liczby połowa robiła to, aby nie zasnąć. Spożywający kofeinę kierowcy byli uczestnikami wypadków o 63 proc. rzadziej niż bezkofeinowi. W badaniu uwzględniono takie czynniki, jak wiek kierowców, sen, liczba przejechanych kilometrów, przerwy i jazda nocna.

Około 70 proc ankietowanych kierowców zatrzymywało się na drzemkę, czując zmęczenie, co jest zgodne z zaleceniami ekspertów (15 minut przerwy co 2 godziny jazdy). Ponadto - radzą specjaliści - nie należy wyruszać w długą drogę będąc zmęczonym i lepiej unikać jazdy pomiędzy północą a 6.00 rano. W razie senności można wypić dwie filiżanki kawy albo napój energetyczny z kofeiną i odpocząć przez 15 minut, do momentu, gdy kofeina zadziała. Jednak pobudzający efekt kofeiny trwa krótko i nie zastąpi snu.
Przy okazji ustalono, że kierowcy, którzy mieli wypadki w ciągu poprzedzających pięciu lat o 81 proc. częściej uczestniczyli w kolejnym wypadku.

Kawa przedłuża życie?

Wyniki australijskich badań to nie pierwsze, zaskakujące doniesienia naukowe na temat popularnego trunku. W czasopiśmie The New England of Journal of Medicine opublikowane zostały wyniki badań naukowców przedstawiające korelację pomiędzy piciem kawy, a długością życia.

Obserwacje trwały 14 lat uwzględniając wszystkie czynniki negatywne takie jak: wiek, BMI, rasa, poziom wykształcenia, picie alkoholu, liczba wypalanych dziennie papierosów, palenie fajki lub cygara, czas od zaprzestania palenia, stan zdrowia, cukrzyca, stan cywilny, aktywność fizyczna, ilość całkowitej podaży kalorii, spożycie warzyw, owoców, białego i czerwonego mięsa, nasyconych kwasów tłuszczowych, stosowanie suplementów witaminowych, a w przypadku analizy zgonów z powodu nowotworów także przebyty nowotwór w wywiadach i u krewnego 1. stopnia u pijących kawę, w porównaniu z osobami niepijącymi.

Na podstawie wyników badań stwierdzono mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego, udaru mózgu, cukrzycy oraz mniejsze ryzyko śmierci z powodu nowotworu złośliwego u kobiet. Wyniki badań w odniesieniu do mężczyzn są podobne z jedną zasadniczą różnicą, mianowicie picie kawy zwiększało statystycznie zapadalność na nowotwór złośliwy.

zdrowie, badania, kawa, naukowcy, kierowcy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-03-23 20:45 Tysiącznik na forum
To się na ogół zgadza ale, nie można znowu z ta kawa przesadzać.Dwie filiżanki rano i jedna w południe.
wethaed
79.189.252.* 2013-03-23 17:05
Informacje są niezbyt ścisłe. Prawie nie do zauważenia jest informacja o tym, że po wypiciu kawy nie wolno od razu siadać za kółkiem. Mało kto wie o pewnej właściwości kawy a mianowicie po około 13 minutach po spożyciu kawy nasz mózg potrafi się wyłączyć na krótką chwilę jeśli droga jest prosta, i brak innych przeszkód nawet tego nie zauważymy. Dlatego należy odczekać te 15 minut po wypiciu.
A co do zdrowotności kawy to chyba najistotniejsze jest to, że przyspiesza perystaltykę jelit, co przy tradycyjnym stylu (fatalnego)odżywiania się jest zbawienne. Ala i tak o niebo lepsza jest krótko parzona herbata zielona.
donisław
78.88.13.* 2013-03-22 14:09
a co spożycie spadło, z pewnoscią bo ceny poloeciały w dół o 20% przynajmniej w marketach