Poczucie humoru może zrobić z dziecka ofiarę przemocy w szkole

Poczucie humoru może zrobić z dziecka ofiarę przemocy w szkole

Fot. sxc.hu/gokoroko

Masochistyczny styl poczucia humoru naraża ucznia na fizyczną i psychiczną przemoc ze strony rówieśników - wynika z badań opublikowanych na stronie internetowej Keele University.

Naukowcy z brytyjskich uczelni (Keele University, University of Strathclyde i Oxford Brookes University) na podstawie dwuletnich badań z udziałem dzieci w wieku 11-13 lat doszli do wniosku, że uczniowie, którzy stosują masochistyczny rodzaj humoru, polegający na słownym uwłaczaniu samemu sobie i zachowaniu prowadzącym do kompromitowania się w oczach innych w celu nawiązania bliższej relacji z drugim człowiekiem, znacznie częściej stają się ofiarami przemocy w szkole niż osoby, które preferują odmienne, pozytywnie nacechowane style poczucia humoru (humor adaptacyjny i afiliacyjny).

W dodatku z obserwacji badaczy wynika, że u dzieci źle traktowanych przez rówieśników wzrasta częstotliwość używania masochistycznej formy humoru, co oznacza, iż uczniowie ci wpadają w błędne koło i ciężko im zaprzestać zachowywania się w określony sposób, który jednocześnie prowadzi do agresji ze strony innych.

- Nasze badanie pokazuje, że humor odgrywa ważną rolę w dziecięcych interakcjach i dzieci, które stosują humor w celu uczynienia z siebie zabawnego obiektu są narażone na większe ryzyko bycia ofiarą znęcania się - mówi dr Claire Fox, główna badaczka.

Naukowcy przekonują jednak, że negatywne zastosowanie humoru jest w większym stopniu zjawiskiem wyuczonym i podatnym na wpływ środowiska społecznego, niż uwarunkowanym genetycznie. Dlatego zachowanie to może zostać zmodyfikowane, a dzieci mają szansę nauczyć się wykorzystywania humoru w inny sposób.

Czytaj więcej w Money.pl
Mózgi mężczyzn i kobiet się różnią. To dowód
Badacze z University of Trento prosili uczestników, aby pozwolili myślom płynąć swobodnie, po czym odtwarzali im przez kwadrans biały szum i...
Fast foody programują dziecko w łonie matki
Naukowcy są pewni: dzieci częściej sięgać będą po śmieciowe jedzenie i będą miały większe skłonności do objadania się.
Tu częściej się zabijają, niż giną w wypadkach
Najbardziej zaskakujące są dane o wzroście samobójstw wśród osób w średnim wieku.
edukacja, psychologia, badania, humor
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-05-16 13:01
tak samo mozna napisac artykul ze kolor skory moze zrobic z dziecka ofiare przemocy w szkole... no prosze was jak dziecko ma poczucie humoru jakosci kuby wojewdodzkiego to niema co sie dziwic ze moze miec problemy w szkole i dostawc czesty oklep
Kari252
195.238.227.* 2013-05-16 09:14
Ale nowina
Klasa2000
77.255.223.* 2013-05-13 12:03
Lepszy pasek dyrektora niż ta "wolność" bardzo chora.