Pogoda w Japonii. Upały spowodowały śmierć 15 osób

Pogoda w Japonii. Upały spowodowały śmierć 15 osób

Fot. Vincent van der Pas/Flickr
Ponad 8,5 tys. osób trafiło w ubiegłym tygodniu do szpitali z powodu udaru cieplnego lub wycieńczenia wysoką temperaturą - podała dzisiaj agencja do walki z klęskami żywiołowymi.

 

W ciężkim stanie są 193 spośród 8580 hospitalizowanych osób. Prawie połowa ofiar upałów to osoby powyżej 65. roku życia. Grupa ta stanowi jedną czwartą obywateli Japonii.

Każdego roku tysiące mieszkańców archipelagu niedomagają z powodu wysokich temperatur, które przekraczają 35 stopni Celsjusza w cieniu.

Większość budynków użyteczności publicznej wyposażona jest w Japonii w klimatyzację, jednak ludzie starsi często nie umieją lub nie chcą jej używać, przez co są narażeni na przegrzanie i odwodnienie organizmu.

Władze zachęcają co prawda do rozsądnego używania urządzeń klimatyzacyjnych, niemniej apelują o oszczędzanie energii elektrycznej z racji jej braków wynikających z zamknięcia niemal wszystkich reaktorów atomowych.

Jednocześnie w wielu miejscach publicznych, takich jak sklepy, restauracje czy sale koncertowe, klimatyzacja działa na pełnych obrotach, przez co odwiedzający je są narażeni na duże zmiany temperatury.

japonia, pogoda, upały, pogoda w japonii
PAP
Czytaj także
Polecane galerie