Polska służba zdrowia. Jak będą się kształcić pielęgniarki i położne?

Polska służba zdrowia. Jak będą się kształcić pielęgniarki i położne?

Fot. AlexRaths/iStockphoto

Wydłużenie o dwa lata terminu na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którym zajęła się sejmowa komisja zdrowia.

W 2011 r. nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wyznaczyła dwuletni termin na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Mimo że termin ten wygasa 23 sierpnia 2013 r., odpowiedzialne za opracowanie programów Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych nie przygotowało ich.

By zaradzić sytuacji, posłowie PSL zgłosili projekt nowelizacji wydłużającej termin na opracowanie nowych programów o kolejne dwa lata. Dziś odbyło się jego pierwsze czytanie.

Biuro Legislacyjne Sejmu zwróciło jednak uwagę, że projekt w takim kształcie oznaczałby, że do sierpnia 2015 r. (lub do czasu opracowania nowych programów, gdyby powstały przed proponowanym w nowelizacji terminem) nie można prowadzić naboru na podyplomowe studia dla pielęgniarek i położnych, a jedynie kończyć te już rozpoczęte na podstawie starych programów. Na merytoryczne zmiany w projekcie nie ma już z kolei wiele czasu, bo powinna ona wejść w życie najpóźniej 23 sierpnia.

Projekt ustawy spotkał się z ostrą reakcją posłów PiS, którzy zarzucali odpowiedzialnym za nieprzygotowanie nowych programów nadużycie urzędnicze, które powinno być przedmiotem postępowania dyscyplinarnego. Posłowie PiS zarzucali też, że rząd zlekceważył pielęgniarki i położne, nie wypełniając ustawowych zobowiązań, a problem podnoszony jest w Sejmie w ostatniej chwili.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński mówił podczas posiedzenia komisji, że budżet Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych potrzebuje na opracowanie nowych programów dodatkowych środków (według uzasadnienia projektu ok. 3 mln zł). - Trzeba przede wszystkim powołać ekspertów, którzy to eksperci opracują taki program, program szkolenia, program specjalizacji i na to potrzebne są środki - powiedział Sopliński.

Ostatecznie sejmowa komisja zdrowia zdecydowała się na powołanie podkomisji, która ma się zająć tym problemem.

Czytaj więcej o polskiej służbie zdrowia w Money.pl
Z roku na rok jest ich w Polsce coraz mniej
W przesłanym dziś raporcie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, podkreślono, że liczba pielęgniarek pracujących przy łóżkach pacjentów systematycznie maleje, natomiast z roku na rok pacjentów przybywa.
Kolejne opóźnienia w służbie zdrowia
Zaplanowane na koniec przyszłego roku uruchomienie systemu informacyjnego w służbie zdrowia może się opóźnić - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
Ułatwienia w służbie zdrowia nie tak szybko
Uruchomienie systemu informacyjnego ochrony zdrowia może się znacznie opóźnić w stosunku do planów.
służba zdrowia, pielęgniarka, zdowie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie