Polska służba zdrowia. Na leczenie do naszego kraju chętnie będą przyjeżdżać cudzoziemcy?

Polska służba zdrowia. Na leczenie do naszego kraju chętnie będą przyjeżdżać cudzoziemcy?

Pacjenci zza granicy chętnie przyjeżdżają</br>leczyć u nas zęby Fot. mediaphotos/ iStockphoto
Pacjenci zza granicy chętnie przyjeżdżają
leczyć u nas zęby
Wysoka jakość usług medycznych oraz konkurencyjne ceny - to atuty, jakie Polska może promować, aby rozwinąć turystykę medyczną i zachęcić zagranicznych pacjentów do leczenia w naszym kraju - przekonywali dziś eksperci w czasie konferencji w Warszawie.

Konferencja zorganizowana została w połowie realizacji trwającego od maja ubiegłego roku programu Promocja Branży Turystyki Medycznej. Program finansowany jest ze środków unijnych, a realizowany jako jeden z 15 branżowych programów promocji ministerstwa gospodarki. Jego realizacją zajmuje się konsorcjum, w którego skład wchodzi: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Europejskie Centrum Przedsiębiorczości (EuCP) oraz firma Ameds Centrum.

Kierownik projektu dr Ada Kostrz-Kostecka poinformowała na konferencji, że do programu dotychczas przystąpiło 40 uczestników: szpitale, specjalistyczne kliniki, sanatoria, ośrodki wellness i spa oraz pośrednicy w turystyce medycznej z całej Polski. Nadal prowadzony jest nabór kolejnych placówek.

- Wyjazdy w celach turystyki medycznej stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, a Polska traktuje ten sektor jako wart rozwoju - mówiła Kostrz-Kostecka. Jak dodała, podstawowe atuty Polski to wysoka jakość oferowanych usług medycznych dzięki kompetencjom personelu medycznego oraz nowoczesnemu sprzętowi, a także niższe ceny usług medycznych w porównaniu z krajami na Zachodzie.

Przypomniała, że w ramach projektu, który będzie realizowany do marca 2015 r., działania promocyjne realizowane są w Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych m.in. poprzez udział w międzynarodowych targach branżowych, reklamy w prasie branżowej, publikacje, wizyty studyjne dziennikarzy oraz przedstawicieli branży. Uczestnicy projektu mogą liczyć na dofinansowanie udziału w imprezach promocyjnych nawet do 75 proc.

Przedstawicielka firmy turystycznej ze Szwecji Liza Zetterberg relacjonowała, że odwiedziła kilka biorących udział w projekcie klinik i przychodni w Krakowie oraz Warszawie. - W tych placówkach jest bardzo duży potencjał dla turystyki medycznej - mówiła. Według niej atuty to wyposażenie w nowoczesny sprzęt, dobrze przeszkolony personel, brak bariery językowej. - Ceny są niższe, a jakość wyższa - dodała.

W jej ocenie potencjalni pacjenci ze Szwecji będą najbardziej zainteresowani usługami z zakresu stomatologii, kardiologii oraz operacjami bioder i kolan. Jak zaznaczyła, poziom zainteresowania zależy w dużej mierze od sposobu przedstawienia oferty turystyki medycznej do Polski.

Także Julie Conner z amerykańskiej firmy zajmującej się turystyką medyczną podkreślała, że dla potencjalnych pacjentów ze Stanów Zjednoczonych najważniejsze są wysoka jakość oraz cena. - Polska oferuje bardzo wysoką jakość usług przy bardzo niskich cenach - oceniła. Według niej należy bardziej rozreklamować Polskę jako kraj turystyki medycznej.

Właściciel centrum medycznego w Szczecinie Michał Płatek, który jest uczestnikiem projektu, podkreślał, że promowanie polskiej turystyki medycznej już zaczyna przynosić efekty. - Po jednej wizycie na targach w Londynie od razu było widać większe zainteresowanie pacjentów z Wielkiej Brytanii - stwierdził.

W ramach projektu tworzą się również więzi między uczestnikami, np. placówka, która nie oferuje danej usługi medycznej kieruje zainteresowanego pacjenta z zagranicy do innego uczestnika projektu.

Czytaj więcej w Money.pl

 

Polska, medycyna, lekarze
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Quasimodoxxl
83.8.159.* 2013-10-04 08:57
"A może wysłać pielęgniarki z kapeluszem pod kościół by mogły sobie troche pożebrać!!! "

Proboszcz na to nie pozwoli, bo przecież to konkurencja.
1999
78.29.249.* 2013-10-03 17:44
A my bedziemy mogli tylko przez dziure w plocie ogladac szpital, bo NFZ, przy obecnych nakladach finansowych i obecnym systemie rozliczeniowym za uslugi medyczne, nie stac na zapewnienie wszystkim ubezpieczonym leczenia szpitalnego w odpowiednim czasie.
---
Ubezpieczalnia powinna sie rozliczac z pacjentem. Tylko wowczas bedziemy miec odpowiednia dostepnosc do lekarza.
J1512
83.27.127.* 2013-10-03 15:39
TAK TAK to są atuty!!!!!! bo pielegniarki z tyt. mgr.25 letnim stażem w szpitalu na rękę dostaje 1500zł. TAK TAK prachją, pracują i tyle odłożą na starość że pójdą żebrać do opieki bo nie starczy IM nalekarstwa. TAK TAK jest SUPER!!!!!
A może wysłać pielęgniarki z kapeluszem pod kościół by mogły sobie troche pożebrać!!!