Ponad 90 kardiologów wypłynęło w "Rejs dla Serca"

Ponad 90 kardiologów wypłynęło w "Rejs dla Serca"

Fot. digital cat/cc/flickr
Celem rejsu jest podziękowanie Holandii za ratowanie polskich dzieci z wadami serca.


Koordynator rejsu, Joanna Zembala-John powiedziała, że Rejs dla Serca jest symbolicznym podziękowaniem Holandii za największy w powojennej historii Polski program pomocy dzieciom z chorobami serca. Polscy lekarze wezmą też udział w Europejskim Kongresie Kardiologicznym w Amsterdamie.

W latach 1983-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie, w ramach programu Poolse Hartpatientjes Naar Nederland zoperowano bezpłatnie ponad 400 polskich dzieci z trudnymi, złożonymi wrodzonymi wadami serca.

Na jednym z żagli jest napis w dwóch językach: Dziękujemy ci Holandio. Na pokładzie Daru Młodzieży w porcie w Amsterdamie zaplanowano też oficjalną uroczystość podziękowania za leczenie polskich dzieci. Holenderskim lekarzom i organizacjom, szczególnie zasłużonym w bezpłatną akcję operowania dzieci zostaną wręczone polskie odznaczenia państwowe.

Program realizowany był ze środków pochodzących z ogólnonarodowej społecznej zbiórki, pod patronatem Szpitala Uniwersyteckiego w Utrechcie, telewizji katolickiej KRO, we współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zembala-John zaznaczyła, że w ramach tego programu polscy lekarze i pielęgniarki zostali przeszkoleni. W tej chwili w Polsce mamy takie umiejętności i wiedzę oraz taki sprzęt, że dzieci z wadami serca leczymy w naszym kraju - dodała.

W trakcie postoju żaglowca Dar Młodzieży w portach w Gdyni i w Amsterdamie zaplanowano prezentację wystawy dokumentującej rezultaty programu. Warto, aby ta misja wielkiej solidarności i pomocy została nie tylko ocalona od zapomnienia, ale stanowiła budujący przykład na przyszłość - napisano w komunikacie. Zaznaczono, że idąc za jego śladem, już dziś polska medycyna - w tym kardiologia i kardiochirurgia - pomaga innym potrzebującym chorym w rozwijających się krajach.

Zembala-John poinformowała, że w rejsie przede wszystkim uczestniczą młodzi, uzdolnieni kardiolodzy i kardiochirurdzy z całego kraju, z dużych i znanych ośrodków ale też i z mniejszych miast. Chęć udziału w rejsie zgłosiło ponad dwustu lekarzy.

Do Amsterdamu żaglowiec ma dotrzeć w piątek w przyszłym tygodniu. Kongres rozpoczyna się 31 sierpnia i potrwa do 4 września. Z Holandii lekarze nie wracają Darem Młodzieży.

W Gdyni żaglowiec z lekarzami na pokładzie został pożegnany zgodnie z morskim ceremoniałem, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

rejs dla serca, kardiolodzy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jgb
91.94.106.* 2013-08-25 08:44
Moze by sie nasi profesorwie zamist plywac za publiczne pieniadze nauczyli sie czegos w Holandii...