Przełom w leczeniu zapalenia wątroby typu C

Przełom w leczeniu zapalenia wątroby typu C

Fot. amoklv/iStockphoto

Naukowcy mówią o przełomie w walce z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Nowy lek, jak wskazują dane, w krótkim czasie pomógł pokonać chorobę dziewięciu na dziesięciu pacjentom.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, zwane czasem nieprecyzyjnie żółtaczką, to groźna choroba, która może uszkadzać wątrobę. Według WHO, na świecie, zarażonych jest nawet 150 milionów ludzi; co roku w związku z zakażeniem umiera kilkaset tysięcy osób. Szczepionki nie ma, standardowe leczenie jest skuteczne u ponad połowy pacjentów, ale trwa nawet rok i może mieć poważne skutki uboczne.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego podali nowy lek 380 pacjentom w Anglii, Hiszpanii, Niemczech i w USA. W ciągu trzech miesięcy chorobę pokonano u 90 proc. leczonych, w dłuższym okresie skuteczność była jeszcze większa. Autorzy badań mówią o przełomie; na razie nie jest jednak jasne, czy nowe leczenie pomaga także uniknąć raka wątroby oraz czy cofa się uszkodzenie tego narządu.

Inne zespoły naukowców mówią o podobnych, a nawet jeszcze lepszych efektach leczenia z wykorzystaniem eksperymentalnych metod.

leczenie, przełom, zapalenie wątroby typu c, wirusowe
IAR
Czytaj także
Polecane galerie