Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przeszczepili jej 6 narządów. Wróciła do domu

Przeszczepili jej 6 narządów. Wróciła do domu

Fot. BeyzaSultanDURNA/iStockphoto

Po przeszczepie aż 6 narządów wewnętrznych powróciła do domu 9-letnia Alannah Shevenell. Operowano ją z powodu zapalnego guza miofibroblastycznego, który rozprzestrzenił się w jamie brzusznej - informuje AP.

Rak był tak rozrośnięty i naciekał na inne organy, że chirurdzy z Children's Hospital Boston pod kierunkiem dra Heung Bae Kima musieli usunąć dziewczynce żołądek, wątrobę, śledzionę, jelito cienkie, trzustkę oraz część krtani. Usytuowany był już w pobliżu mięśnia sercowego, ale nie spowodował w nim żadnych uszkodzeń.

Choroba została wykryta u dziewczynki już w 2008 r., gdy zaczęła chudnąć i miała nawracające gorączki. Guz wyglądał jak rozrastająca się w jamie brzusznej ośmiornica. Ponieważ lekarzom nie udało się go usunąć, coraz bardziej się rozprzestrzeniał, niszcząc kolejne narządy.

Jedyną nadzieją była operacja połączona z przeszczepem organów, które trzeba było usunąć. Lekarze oceniali, że ma 50 proc. szans na przeżycie tak skomplikowanego zabiegu. Dziewczynka ponad rok czekała na transplantację. Narządy pozyskano od innego zmarłego dziecka o podobnych rozmiarach ciała.

Według dra Kima, najtrudniejsze było usunięcie guza wraz ze zniszczonymi narządami dziewczynki.

Alannah po operacji przez ponad trzy miesiące przebywała w szpitalu (od października 2011 r., gdy przeprowadzono u niej operację). Cały czas była przy niej jej babcia, która czuwała każdą noc i kontrolowała jej stan zdrowia. Dziewięciokrotnie w ciągu doby trzeba było podawać jej różne leki.

operacja, rak, nowotwór
PAP
Czytaj także
Polecane galerie