Psychologia biznesu. Rynek pracy powinien się zwrócić ku osobom 65+

Psychologia biznesu. Rynek pracy powinien się zwrócić ku osobom 65+

Fot. damircudic/ iStockphoto
Na starszych pracownikach można bardziej polegać niż na młodych. Są oni bardziej zdyscyplinowani i mają mniej złych dni w pracy niż ich młodsi koledzy - wynika z badań naukowców z Berlina.

Seria testów przeprowadzonych na pracownikach w wieku 65+ i 20-30-latków wykazała przewagę tych pierwszych, jeśli chodzi o solidność w wykonywaniu obowiązków - informuje magazyn Psychological Science. Starsi pracownicy okazali się także lepsi od młodszych pod względem motywacji do pracy.

Dr Florian Schmiedek, z zajmującego się badaniami ludzkich zachowań berlińskiego Instytutu Maksa Plancka, testował ponad 200 młodych pracowników (w wieku 20-31 lat) oraz starszych (65-80 lat) pod kątem wykonywanych przez nich zadań. Badanie powtarzano w przeciągu 100 dni. Chodziło o wychwycenie różnic między lepszymi i gorszymi dniami pracowników.

Badano takie cechy, jak szybkość postrzegania, pamięć epizodyczną czy zapamiętywanie czynności, jakie uczestnicy mieli do wykonania. Okazało się, że u młodych wyniki były bardziej zróżnicowane w zależności od dnia: młodzi potrafili osiągać doskonałe rezultaty jednego dnia, a w kolejnym zawodzić. Tymczasem starsi pracownicy byli jak szwajcarskie zegarki: wyniki ich pracy nie ulegały znaczącym zmianom w długim okresie.

Czytaj więcej Kto jest prześladowany w pracy najbardziej? Badacze wiedzą, kto musi wysłuchiwać przykrych rzeczy, znosić niegrzeczne zachowania i radzić sobie z byciem przedmiotem kpin najczęściej. Dr Schmiedek przypisuje te różnice wyższemu poziomowi motywacji, większej zdolności do radzenia sobie z rutynowymi czynnościami i większą stabilnością nastroju u ludzi starszych. Jego zdaniem te wnioski powinny zachęcić do dyskusji nad rolą starszych ludzi na współczesnym rynku pracy.

Kolega Schmiedka, profesor Axel Boersch-Supan dodaje, że z obserwacji prowadzonych w zakładach motoryzacyjnych wynika, iż poważne i kosztowne błędy popełnia głównie młodsza część załogi. Na tym polu starsi wypadają zdecydowanie lepiej, choć pod względem wydajności nie różnią się specjalnie od młodszych.

Biorąc jednak pod uwagę całościowy bilans pracownika, na który składa się nie tylko jego wydajność, ale i niezawodność, zdecydowanie lepsi w tej kategorii okazali się starsi pracownicy - dodaje. Zdaniem prof. Axela Boersch-Supana powinno to wpłynąć na zmianę opinii tych, którzy niechętnie decydują się na zatrudnianie starszych osób.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kiełbasa wyborcza tanieje
178.37.245.* 2013-08-09 09:44
Także w polityce skleroza wyborców jest znacznym ułatwieniem dla wybrańców narodów.