Psychoterapia zmniejsza ryzyko samobójstwa

Psychoterapia zmniejsza ryzyko samobójstwa

Fot. sxc/cc/asifthebes

Sesje z psychoterapeutą mogą zmniejszyć ryzyko samobójstwa w grupie osób wysokiego ryzyka - wynika z badań opublikowanych na łamach ,,Lancet Psychiatry".

Naukowcy z John Hopkins University przez 20 lat śledzili losy ponad 5 000 Duńczyków, którzy próbowali popełnić samobójstwo, a następnie uzyskali pomoc psychospołeczną - od 6 do 10 sesji terapeutycznych. Dla porównania sprawdzono, co działo się z 17 000 osobami, które po nieudanej próbie samobójczej nie uzyskały fachowej pomocy.

Jak się okazało, w pierwszym roku w grupie poddanej psychoterapii było o 27 proc. mniej powtórnych prób samobójczych. Ogółem zgonów z różnych przyczyn w leczonej psychoterapią grupie było o 38 proc. mniej. Nawet po upływie 10 lat korzyści z psychoterapii nadal były zauważalne.

Współautorka badań dr Elizabeth Stuart z Johns Hopkins University uważa, że wyniki badań dostarczają solidnych podstaw, aby zalecić tego rodzaju terapię osobom poważnie narażonym na ryzyko prób samobójczych.

Psychoterapia to zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychologicznej. W odróżnieniu od leczenia czysto medycznego opiera się na kontakcie międzyludzkim.

Psychoterapia sensu stricte jest metodą z wyboru w leczeniu zaburzeń nerwicowych (obecnie klasyfikowanych jako zaburzenia lękowe) i zaburzeń osobowości. Pomoc psychospołeczna to "pomaganie" gdy pacjent potrzebuje czyjejś pomocy, ale nie ma zdefiniowanej choroby ani zaburzenia.

Zazwyczaj celem psychoterapii, która daje uczestnikom miejsce i czas na rozmowę o ich problemach i pozwala eksplorować trudne odczucia wraz z wyszkolonym terapeutą, jest zmiana zachowań i postaw pacjenta oraz rozwój jego kompetencji emocjonalnych - podniesienie poziomu samokontroli, poprawa samooceny, radzenie sobie z lękami, poprawa motywacji do działania, zdolności tworzenia więzi, współpracy i komunikowania się z otoczeniem.(PAP)

pmw/ krf

psychologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Jacek0990
5.173.250.* 2021-04-28 15:07
Polecam Szczecińskie Centrum Terapii Poznawczo - Behawioralnej. Centrum oferuje skuteczne terapie w szerokim zakresie. Wielu ludzi uzyskało tam właściwe wsparcie.
Eryk92
5.173.243.* 2021-03-27 01:34
Polecam psychoterapię w Gabinecie Psychoterapii i Rozwoju Osobistego mgr Agnieszka Gudaniec. Pani psycholog bardzo mi pomogła gdy byłem w depresji. To bardzo kompetentna specjalistka.
matry767
79.191.137.* 2021-02-22 11:59
może www.wroclaw-psychoterapia.com.pl?
Zobacz więcej komentarzy (8)