Ptasia grypa w Chinach. Wirus nie jest zagrożeniem dla dla mieszkańców Unii

Ptasia grypa w Chinach. Wirus nie jest zagrożeniem dla dla mieszkańców Unii

Fot. PAP/EPA

Przypadki zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H7N9, stwierdzone w ostatnich miesiącach w Chinach, nie są zagrożeniem dla mieszkańców Unii Europejskiej - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej do spraw zdrowia Frederic Vincent.

Jak podkreślił, z informacji uzyskanych od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka. - Nie powinno być więc zagrożenia taką infekcją. Wirus jest przenoszony przez ptaki, a Unia Europejska nie importuje żadnych żywych zwierząt z Chin, ani świeżego mięsa drobiowego. Śledzimy jednak rozwój sytuacji - dodał Vincent.

W poniedziałek WHO zapewniła, że przypadki zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H7N9 w Chinach są nieliczne i nie stanowią powodu do paniki. Potwierdzono dotychczas zarażenie co najmniej 33 ludzi, z których 10 zmarło. Przedstawiciel WHO w Chinach Michael O'Leary oświadczył na początku tygodnia, że dotychczas stwierdzono sporadyczne przypadki zachorowań na tę rzadką chorobę i nie ma podstaw do przesadnych reakcji czy paniki. Zastrzegł, że danych na temat innych szczepów grypy nie można odnieść do szczepu H7N9.

- H7N9 to wirus od pewnego czasu przenoszący się na ludzi. Sposobu, w jaki się zachowuje, nie można przewidzieć na podstawie wzorców zaobserwowanych w przypadku innych szczepów grypy - powiedział O'Leary. WHO pochwaliła władze chińskie za wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. W ramach tych działań wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, podejrzanych o przenoszenie H7N9, a kilkaset osób mających bliski kontakt z zarażonymi ludźmi poddano ścisłej obserwacji.

Wirus H7N9 wcześniej nie przenosił się na ludzi. Przypadki zachorowań wywołały powszechne obawy, a w chińskim internecie i prasie pojawiły się opinie, że władze za długo zwlekały z ogłaszaniem kolejnych zarażeń. Agencja Reuters przypomina, że w 2003 roku chińskie władze początkowo próbowały ukrywać informacje na temat epidemii zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej SARS, w wyniku której zmarło 10 proc. z 8 tys. zarażonych osób. W przypadku H7N9 argumentowano, że długo trwała identyfikacja tego wirusa.

Czytaj więcej o ptasiej grypie w Money.pl
Więzienie za plotki o wirusie ptasiej grypy
Liczba ofiar śmiertelnych wirusa ptasiej grypy H7N9 w Chinach wzrosła do 9 osób. Liczbę zarażonych ocenia się na 28 osób.
To już 9 ofiara mutacji zabójczego wirusa
Liczbę zarażonych wirusem H7N9 ocenia się na 28 osób
Wirus ptasiej grypy znów atakuje. Gdzie?
Gorączka i inne symptomy wskazujące na ptasią grypę wystąpiły u czterolatka 23 marca, w dniu, gdy jego rodzina zabiła kupionego na targu kurczaka.

chiny, ptasia grypa, choroba, who
PAP
Czytaj także
Polecane galerie