PZ "nie rekomenduje" udziału w szkoleniach NFZ dot. pakietu onkologicznego

PZ "nie rekomenduje" udziału w szkoleniach NFZ dot. pakietu onkologicznego

Fot. flickr/cc/Kurh

Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego "nie rekomenduje" lekarzom POZ udziału w szkoleniach NFZ dotyczących pakietu onkologicznego, i ocenia je jako przedwczesne. NFZ przekonuje, że przekaże lekarzom wiele informacji, aby byli przygotowani na wdrożenie nowych zasad.

W czwartek ruszają pierwsze szkolenia NFZ, tymczasem Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego, organizacji zrzeszającej świadczeniodawców podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej z 14 województw, przyjął kilka dni temu stanowisko, w którym ocenia, że "przeprowadzanie tych szkoleń na obecnym etapie jest przedwczesne i niecelowe". "Zarząd Federacji nie rekomenduje lekarzom POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) uczestnictwa w tych szkoleniach" - czytamy w uchwale.

Prezes lubuskiego oddziału PZ Wojciech Perekitko wyjaśnił w rozmowie z PAP, że taka uchwała została podjęta, ponieważ w opinii zarządu PZ na obecnym etapie wdrażania pakietu onkologicznego, gdy brakuje jeszcze szeregu rozporządzeń do ustaw, szkolenie jest stratą czasu.

"Organizowanie takiego szkolenia obecnie to marnotrawienie pieniędzy i czasu" - mówił Perekitko. Jak dodał, "skoro nie ma jeszcze części rozporządzeń do ustaw, to urzędnicy NFZ nie będą w stanie przekazać pełnej wiedzy na temat funkcjonowania nowych rozwiązań, i nie odpowiedzą na pytania lekarzy".

Rzeczniczka prasowa NFZ Agnieszka Gołąbek powiedziała PAP, że szkolenia są zaplanowane we wszystkich oddziałach funduszu; udział w nich jest bezpłatny. Pierwsze ruszają już w czwartek w Lubuskiem, i w zależności od oddziału NFZ odbywać się będą w różnych terminach, głównie w weekendy lub w tygodniu - popołudniami. Każdy lekarz POZ otrzyma zaproszenie na takie szkolenie. Mają one dotyczyć technicznych aspektów wprowadzenia pakietu onkologicznego - ścieżki prowadzenia pacjenta, wyznaczonych w niej terminów, opieki, jaką należy w ramach pakietu objąć pacjenta, czy kwestii rozliczeń.

Gołąbek poinformowała, że w ramach tych szkoleń lekarze dowiedzą się m.in., jaki jest cel zmian w systemie, rola lekarzy POZ w ramach szybkiej terapii onkologicznej, ale także jaki jest schemat diagnozowania i leczenia pacjenta onkologicznego według nowej ścieżki onkologicznej.

Lekarze POZ poznają też wiele szczegółów, m.in. o jakie badania rozszerzą się ich możliwości diagnostyczne, jak będzie określany wskaźnik rozpoznawalności nowotworów dla każdego lekarza POZ, jakie dane będą analizowane przez NFZ, jak będzie wyglądała karta pacjenta onkologicznego i jak ją wypełniać.

"Szkolenia organizujemy już teraz, aby poznać najczęstsze pytania lekarzy dotyczące funkcjonowania pakietu onkologicznego i móc na nie odpowiedzieć. Chcemy dobrze przeszkolić lekarzy" - podkreśliła Gołąbek.

"Chodzi nam o to, aby dobrze przygotować lekarzy POZ do tych zmian, a szkolenia mają być pierwszym krokiem w komunikacji NFZ ze świadczeniodawcami przy wdrażaniu pakietu" - zaznaczyła rzeczniczka NFZ. "Odpowiednie przygotowanie lekarzy POZ ma dla nas szczególne znaczenie również ze względu na pacjentów" - dodała.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk podkreślił z kolei, że szkolenia NFZ mają być uzupełnieniem wiedzy dla lekarzy POZ. "To zaskakujące, że Porozumienie Zielonogórskie jeszcze przed rozpoczęciem szkoleń wydało takie rekomendacje" - podkreślił. "To szkoda dla pacjentów, ponieważ to lekarze POZ prowadzą swoich pacjentów po systemie, więc dobrze, aby mieli wiedzę na temat nowych zasad" - mówił Bąk.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w rozmowie z PAP ocenił, że szkolenia NFZ "to nie szkolenia merytoryczne, ale instruktaż biurokratyczny". "Z tego, co widzimy, lekarze POZ nie dowiedzą się, jak skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów, ale jak wypełniać dokumentację. To nie jest forma doskonalenia zawodowego" - ocenił.

Jak dodał, skoro szkolenia są bezpłatne i dobrowolne, to każdy lekarz sam podejmie decyzję, czy wziąć w nim udział.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze POZ będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Minister zdrowia proponuje, aby Karty Pacjenta Onkologicznego mogli wydawać lekarze POZ, którzy będą skuteczni w rozpoznawaniu nowotworów. Jeżeli lekarz POZ będzie miał skuteczność mniejszą niż jeden potwierdzony przypadek choroby na 15 zgłoszonych podejrzeń, wówczas będzie musiał przejść szkolenie z onkologii, aby ponownie mieć taką możliwość.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach, znaleźć się one mają właśnie w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ. Rozwiązania mają wejść w życie od 2015 r. To w rozporządzeniu ma znaleźć się np. maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania takiej diagnostyki do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni - od 2017 r., a przejściowo dziewięć tygodni - w 2015 r. i osiem tygodni - w 2016 r.

Szkolenia onkologiczne dla lekarzy rodzinnych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej planuje także MZ - pierwsze mają odbyć się jeszcze w tym roku. Mają one poprawić wiedzę lekarzy POZ z zakresu diagnostyki onkologicznej, zasad kierowania na leczenia i opieki nad chorymi po leczeniu onkologicznym. W sumie MZ planuje przeszkolić co najmniej 10 tys. lekarzy.

Powstanie również internetowa platforma informacyjno-edukacyjna - portal internetowy, który będzie zawierał informacje z zakresu onkologii oraz materiały edukacyjne i szkoleniowe dla uczestników szkoleń. Platforma ma umożliwić komunikację lekarzy POZ ze specjalistami z zakresu onkologii.(PAP)

bpi/ akw/ itm/

PAP
Czytaj także
Polecane galerie