Raport: powikłania po szczepieniach u dzieci bardzo rzadkie

Raport: powikłania po szczepieniach u dzieci bardzo rzadkie

Fot. flickr/cc/Da

Poważne powikłania po szczepieniach dzieci się zdarzają, ale są bardzo rzadkie i nie mają nic wspólnego z autyzmem, alergiami i białaczkami - przekonują autorzy raportu opublikowanego przez ,,Pediatrics".

Raport powstał w związku z tym, że coraz więcej rodziców w USA i Europie ma wątpliwości, czy należy szczepić dzieci z powodu ewentualnych działań niepożądanych. Powstrzymywanie się przed szczepieniami powoduje, że w niektórych regionach świata wzrasta zachorowalność na odrę i krztusiec.

Pediatra Harvard Medical School prof. Courtney Gidengil zapewnia, że nie ma powodów do obaw. ,,Z naszych badań wynika, że powikłania poszczepienne są bardzo rzadkie, a jeśli nawet się zdarzą, to jedynie w wyjątkowych sytuacjach wywołują poważne komplikacje zdrowotne" - zapewnia.

To kolejny raport na ten temat. W 2011 r. do podobnych wniosków doszli specjaliści Institute of Medicine. Najnowszy raport jest bardziej obszerny. Przeanalizowano w nim 67 badań dotyczących szczepionek dopuszczonych na rynek Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo uwzględniono w nim preparaty chroniące przed pneumokokami, rotawirusami, bakteriami Haemophilus influenzae typu B (Hib) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, których nie rozpatrywano w poprzednim opracowaniu.

Jakie zatem mogą się zdarzyć powikłania po szczepieniach? Przede wszystkim nie odnotowano żadnych zgonów. Najczęściej występowały tzw. odczyny poszczepienne.

Po użyciu szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce dochodziło do odczynów poszczepiennych, jednakże ryzyko takie było nieznaczne - podkreślają autorzy raportu. Najczęściej zdarzały się odczyny gorączkowe. Podobnie było po zastosowaniu preparatów chroniących przed pneumokokami.

Po zaszczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A zdarzało się przeciekanie (wynaczynianie się) krwi do otaczającej tkanki. U dzieci z osłabioną odpornością po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej dochodziło do zakażeń i reakcji alergicznych.

Po szczepionkach przeciwko rotawirusom w wyjątkowych sytuacjach zdarzało się wgłobienie jelit, czyli zatkanie jelita, gdy część jelita cienkiego wsuwa się w inny jego fragment. Występowało to jednak bardzo rzadko, od jednego do pięciu razy na 100 tys. szczepień.

Prof. Gidengil przyznaje, że raport nie przekona wszystkich osób, którzy powątpiewają w bezpieczeństwo szczepień. Sporządzany jest on jednak po to, żeby nie pominąć żadnych działań niepożądanych, jakie mogą być z nimi związane. ,,Szczepienia to jedno z największych osiągnięć medycyny" - podkreśla. (PAP)

zbw/ krf/

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
krzysztof17
188.33.239.* 2014-07-03 00:17
Ale to przecież nie są powikłania, jeden z przykładów : http://profilaktykazdrowotna.pl/?p=1177
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Ech.
89.77.204.* 2014-07-02 17:00
a nasz rząd dba o każdego obywatela w tym kraju, a firmy farmaceutyczne dbają o każdego swojego klienta.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Tatax3
77.255.235.* 2014-07-02 00:58
Szkoda że autorzy jakoś nie wpadli np. na te 22 badania informujące o tym że szczepienia mogą jednak siać spustoszenie. Przecież jednak nie mieliby żadnego interesu w tym by o tym nie wspomnieć;) http://www.realfarmacy.com/22-medical-studies-that-show-vaccines-can-cause-autism/
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/