Rekordowa liczba zachorowań na grypę

Rekordowa liczba zachorowań na grypę

Fot. Bartosz Krupa/East News

W grudniu 2012 r. zarejestrowano w Polsce 261 024 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano o 144 483 mniej tego typu przypadków - wynika z raportu Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie.

Jedynie w pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano 144 483 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. Dane z drugiego tygodnia tego miesiąca nie są jeszcze znane - poinformowała prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

W raporcie używa się określenia zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę, ponieważ nie każdy przypadek zakażenia grupą jest badany na obecność wywołującego ją wirusa. Tak postępuje się jedynie w nielicznych przypadkach. Od 1 września 2012 r. do 7 stycznia 2013 r. przebadano jedynie 1918 próbek zarazków i w 26,4 proc. z nich potwierdzono, że są to wirusy grypy.

Lekarze rodzinni oceniają zachorowania na grypę na podstawie objawów choroby. Często są one jednak trudne do odróżnienia od tzw. paragrypy, które z grypą nie mają nic wspólnego - wyjaśnia prof. Brydak.

Z danych epidemiologicznych Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie wynika, że najwięcej zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę w grudniu 2012 r. było w woj. pomorskim (75 445) oraz mazowieckim (43 225). Najmniej było natomiast w woj. lubuskim, gdzie odnotowano zaledwie 858 takich przypadków (co nie znaczy, że jedynie tyle osób tam chorowało).

Dr Katarzyna Mikulska, ekspert Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie zwraca uwagę, że na przeziębienie i grypę, gdy już dojdzie do zakażenia, należy stosować leki objawowe. Warto to jednak leczyć się kompleksowo, gdyż podczas choroby zazwyczaj występuje wiele dolegliwości, takich jak gorączka, ból głowy i gardła oraz kaszel. Dlatego najbardziej pomagają leki wieloskładnikowe.

Domowe sposoby mogą jedynie poprawić samopoczucie. Warto pić np. herbatę z sokiem malinowym i cytryną, ale pamiętajmy, że nie stanowią one panaceum - przekonuje specjalistka. Dodaje by pamiętać, że jeśli po trzech dniach objawy nie ustępują należy udać się na wizytę do lekarza.

Dr Mikulska podkreśla również, że na przeziębienia i grypę nie należy samodzielnie stosować antybiotyków. Zażywanie ich musi być poprzedzone badaniem lekarskim, bo większość infekcji wywołują wirusy, na które leki te nie działają. Ponadto, przyjmowanie antybiotyków wyjaławia florę bakteryjną organizmu, co osłabia system odpornościowy.

Prof. Brydak podkreśla, że jedyną skuteczną ochroną przed grypą jest szczepionka.

epidemia, choroba, szczepionka, grypa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jt
78.8.45.* 2013-01-16 18:41
Istnieje coś takiego jak:

Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie.

i jeszcze coś takiego jak:

Krajowy Ośrodek ds. Grypy.

A mimo to nie mamy informacji z jakim rodzajem grypy mamy do czynienia.
Od 1 września 2012 r. do 7 stycznia 2013 r. przebadano jedynie 1918 próbek zarazków i w 26,4 proc. z nich potwierdzono, że są to wirusy grypy.
Wirusy grypy,ale jakiej?.Ptasiej,świńskiej czy sezonowej,a może jeszcze jakiejś innej?.Nie ma informacji czy wszystkie rodzaje grypy leczy się tymi samymi metodami (lekami).
ronterno
83.29.176.* 2013-01-16 15:53
profesor brzydak niech sie sam zaszczepi
jest pewne ze ona sie sama nie szczepi a innym
wciska te 'szity' bo sprzedała się big'pharmie
za pieniądze jak judasz i jak 99.9% lekarzy
i pseudo-'naukofcuf'
zdrajcy...
U szczepionych na grypę 5 razy pod rząd wzrasta ryzyko
choroby Alzheimera o 1000% (tysiąc!). To fakty naukowe.

Linki do stron które trzeba KONIECZNIE PRZECZYTAĆ.

Bardzo proszę przeczytajcie

http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/lekarze_ostrzegaja,p456700244
http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/lekarze_ostrzegaja,p1903837733
http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/lekarze_ostrzegaja,p1233215582

bigpharma precz!
brydak precz!
marcinek 1234568
212.182.117.* 2013-01-16 14:18
A może podacie dane o szczepieniach we Włoszech i w Grecji, gdzie producenci szczepionek w 2012 r. wycofywali całe partie szczepionek ze względu na zanieczyszczenia.
dlaczego o tym nie mówicie - myślicie że ludzie do takich informacji nie dotrą.
Ludzie się boją szczepień właśnie ze względu na takie rzeczy. Kto mi zagwarantuje że szczepiąc siebie lub dziecko nie wywołam większej tragedii. Dlaczego mamy być hazardzistami. W Polsce hazard jest zabroniony.
Zobacz więcej komentarzy (5)