Rewolucyjny wynalazek amerykańskich naukowców. Oto opatrunek-implant

Rewolucyjny wynalazek amerykańskich naukowców. Oto opatrunek-implant

Fot. AlexRaths/iStockphoto
Opatrunek z rozpuszczalnej tkaniny opracowany przez naukowców z Oxfordu ma poprawić wyniki operacji chirurgicznych mięśni i ścięgien - informuje serwis BBC News.

Tkanina owijana wokół operowanych tkanek miękkich to dzieło zespołu, na czele którego stoi prof. Andrew Carr z University of Oxford. Będzie testowana u pacjentów z urazami barku.

Co roku w Anglii i Walii przeprowadzanych jest około 10000 operacji chirurgicznych barku, dotyczących ścięgien, które łączą mięśnie z kośćmi. W ciągu ostatniej dekady ich liczba wzrosła o 500 proc., jednak co czwarta operacja kończy się niepowodzeniem - ścięgno pęka. To szczególnie częste u pacjentów po 40. czy 50. roku życia.

Aby zapobiec pękaniu, naukowcy z Oxfordu postanowili zabezpieczyć operowane miejsce tkaniną. Jedna strona implantowanej tkaniny wykonana jest z bardzo odpornych włókien, aby mogła wytrzymać naprężenia związane z ruchem kończyny, druga - z włókien setki razy cieńszych od włosa. Te ostatnie pobudzają procesy naprawcze. Po kilku miesiącach implant ma ulegać rozpuszczeniu, by nie powodował odległych powikłań.

Implant został opracowany dzięki połączeniu nowoczesnej i tradycyjnej technologii - wytworzone z użyciem pionierskiej technologii włókna tkano na miniaturowych, ręcznie obsługiwanych krosnach.

Twórcy metody mają nadzieję, że znajdzie ona zastosowanie także u osób z zapaleniami stawów (do regeneracji chrząstki), przepuklinami, uszkodzeniami pęcherza moczowego i wadami serca.

wynalazek, nowoczesna medycyna, opatrunek-implant
PAP
Czytaj także
Polecane galerie