Ruszyła infolinia dla kobiet żyjących z HIV

Ruszyła infolinia dla kobiet żyjących z HIV

Fot. bvdwiel/sxc.hu

6 maja uruchomiono infolinię dla kobiet żyjących z HIV. Powstała w ramach Programu SHE, europejskiego projektu edukacyjnego skierowanego do kobiet seropozytywnych.

Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, realizator Programu SHE i prezes Fundacji Edukacji Społecznej, twierdzi, że infolinia zapewnia anonimowość, dostarcza rzetelnych informacji i może być wsparciem dla wielu kobiet z HIV.

Zakażenie tym wirusem jest wciąż ogromnym obciążeniem psychicznym. Kobiety, które to spotkało, rzadko zwierzają się ze swoich problemów nawet najbliższym. Wciąż ukrywają zakażenie w obawie przed społecznym wykluczenia, odrzuceniem i samotnością. Szukają odpowiedzi na wiele trudnych pytań, które może zaoferować telefon zaufania.

Od 6 maja 2013 r. można telefonować pod nr 800 14 14 23, gdzie kobiety żyjące z HIV mogą wyjaśnić wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania związane m.in. z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjami partnerskimi, seksualnością, życiem w rodzinie i planowaniem potomstwa, ujawnieniem zakażenia, radzeniem sobie z lękiem i depresją czy ochroną swoich praw.

Są to najczęstsze zagadnienia poruszane przez kobiety podczas warsztatów realizowanych w ramach Programu SHE. Infolinia jest dostępna również dla rodzin, partnerów i przyjaciół kobiet zakażonych HIV, którzy chcą dowiedzieć się, jak udzielać im potrzebnego wsparcia.

Infolinia SHE dostępna będzie do końca grudnia 2013 r. pod numerem 800 14 14 23 w poniedziałki od 16.00 do 19.00, środy od 16.00 do 19.00 i piątki od 16.00 do 20.00. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych to koszt jednego impulsu według taryfy operatora.

Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women - silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety) opracowała międzynarodowa grupa ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej.

W ubiegłym roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, wydano poradnik dla moderatorek grup wsparcia dla seropozytywnych kobiet, broszurę edukacyjną dla pacjentek, a także uruchomiono stronę internetową www.programshe.pl

Czytaj więcej w Money.pl
Psycholog alarmuje: chorzy na raka...
Błędem lekarzy jest to, że wysyłają pacjenta do psychoonkologa dopiero wtedy, gdy jest on w złym stanie i rzeczywiście potrzebuje pomocy psychiatry.
Tu 70 proc. wierzących popiera eutanazję
Chcemy mieć większą kontrolę nad swym życiem i to się przenosi również na decydowanie o swej śmierci - uważa brytyjska specjalistka.
Za zbrodnie Carnajewa odpowiada jego mózg?
U podłoża morderczego zachowania braci Carnajewów leży najpewniej mieszanka społecznych i biologicznych korzeni.
program, psychologia, medycyna, hiv, she
HIV
PAP
Czytaj także
Polecane galerie