Ryzyko chorób serca u kobiet zmniejsza przyjmowanie statyn

Ryzyko chorób serca u kobiet zmniejsza przyjmowanie statyn

Fot. AlexRaths/iStockphoto
Międzynarodowe badania opublikowane w tygodniku The Lancet wykazały, że przyjmowanie statyn zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet.

Statyny działają poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Od dłuższego czasu trwa debata dotycząca tego, czy leczenie statynami jest równie skuteczne w przypadku obu płci. Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają kobiet później niż mężczyzn, dlatego mniejsza liczba pań uczestniczących w dotychczasowych badaniach sprawiała, że wyniki nie były wystarczająco reprezentatywne.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney, podczas których zestawiono wyniki 27 analiz z różnych krajów, potwierdziły, że statyny korzystnie wpływają nie tylko na kobiety, które przeszły już epizod sercowo-naczyniowy, jak zawał czy udar, ale także na panie znajdujące się w grupie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Porównywane dane dotyczyły łącznie 174 tys. osób.

Leczenie statynami zmniejszało ryzyko epizodu sercowo-naczyniowego o 21 proc. z każdym obniżeniem poziomu cholesterolu LDL o 1 mmol/l zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn bez względu na historię chorób układu sercowo-naczyniowego. Przekładało się to na znaczne obniżenie ryzyka zgonu w przypadku obu płci.

- Obserwujemy ostatnio tendencję do zalecania statyn osobom nie mającym zdiagnozowanych chorób układu sercowo-naczyniowego, ale z wystarczająco dużym ryzykiem ich rozwoju w przyszłości. Wyniki tych badań potwierdzają, że zalecenia te powinny dotyczyć w równym stopniu mężczyzn i kobiet - podkreśla autor badań prof. Anthony Keech.

kobiety, cholesterol, choroby serca, statyny
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bertsi
159.205.102.* 2015-01-12 18:12
Jakaś bzdura, przecież płeć to sprawa osobistego wyboru. Nie siedzą za ten seksistowski artykuł?