Ryzyko nowotworu mózgu jest większe, jeśli rodzic...

Ryzyko nowotworu mózgu jest większe, jeśli rodzic...

Fot. KevinDyer/iStockphoto

Ryzyko nowotworu u dziecka wzrasta, jeśli praca rodzica związana jest z ekspozycją na węglowodory aromatyczne zawarte między innymi w farbach i klejach - wykazały badania, o których informuje British Journal of Cancer.

Naukowcy z University of Western Australia porównywali zawody 306 rodziców dzieci do 15. roku życia, u których zdiagnozowano nowotwór mózgu w latach 2005-2010 oraz 950 rodziców zdrowych dzieci. Obserwacje trwały średnio pięć lat.

Badacze ustalili, że większe ryzyko nowotworu mózgu występowało u dzieci, których ojcowie mieli w pracy kontakt z preparatami zawierającymi chlor (jak lakiery, rozpuszczalniki czy środki do czyszczenia dywanów) oraz węglowodory aromatyczne (jak benzyna, tynki, kleje czy farby).

Potomstwo mężczyzn, którzy na rok przed zapłodnieniem partnerki mieli w pracy kontakt z środkami zawierającymi toluen lub ksylen, było czterokrotnie bardziej narażone na rozwój nowotworu mózgu w porównaniu z grupą kontrolną. W przypadku ekspozycji na benzen, prawdopodobieństwo było dwukrotnie wyższe.

Zwiększone ryzyko nowotworów mózgu stwierdzono również u dzieci kobiet, których praca była związana z ekspozycją na trichloroetylen (zawarty m.in. w rozpuszczalnikach i środkach do prania chemicznego). Zależność nie była jednak tak silna, jak w przypadku mężczyzn, gdyż znacznie mniej badanych pań pracowało w zawodach wymagających kontaktu z węglowodorami aromatycznymi.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie