Rządowa agenda radzi oszczędzać na leczeniu raka i AIDS

Rządowa agenda radzi oszczędzać na leczeniu raka i AIDS

Fot. lovleah/iStockphoto

Krajowa Rada Etyki Nauk Życia (CNECV), agenda portugalskiego rządu, wydała wskazówki dla ministerstwa zdrowia sugerujące oszczędzanie na leczeniu raka i AIDS. Autorzy dokumentu radzą redukować państwowe wydatki szczególnie na pacjentów w fazie terminalnej.

Rada przypomniała władzom resortu zdrowia, że ograniczenie wydatków w portugalskiej służbie zdrowia jest niezbędne i należy go dokonać wobec pacjentów, którzy nie mają już dużych szans na przetrwanie. Żyjemy w społeczeństwie, w którym nie da się zapewnić wszystkim pożądanego leczenia. Czy dwa miesiące więcej życia osoby w stanie terminalnym usprawiedliwia wydatek rzędu 50, 100 czy 200 tys. euro? - zapytał w piśmie skierowanym do ministerstwa zdrowia prezes CNECV Miguel Oliveira da Silva.

Zdaniem szefa Krajowej Rady Etyki Nauk Życia argument ograniczenia zakupu najdroższych środków na leczenie dla chorych na raka i AIDS posiada fundament etyczny. Narodowy Fundusz Zdrowia powinien przeprowadzić redukcję wydatków, dążąc do zapewnienia jak najbardziej sprawiedliwej i zrównoważonej dystrybucji środków medycznych wśród wszystkich pacjentów - uważa Oliveira da Silva. Dokument, który powstał na prośbę ministerstwa zdrowia, wywołał burzliwą polemikę w portugalskim środowisku medycznym.

Zdaniem przewodniczącego Portugalskiej Izby Lekarskiej Jose Manuela Silvy zalecenia CNECV są nieludzkie i pozbawione logiki. Jaki sens ma w takich okolicznościach misja służby zdrowia? Czyżby rządowa agenda chciała nam wmówić, że najtańszym leczeniem jest uśmiercanie chorych? - pytał retorycznie Jose Manuel Silva.

Równie negatywnie o piśmie CNECV wypowiedziały się władze Stowarzyszenia Pacjentów w Lizbonie. - Argumenty agendy są absurdalne, a autorzy dokumentu pozbawieni człowieczeństwa. Proponujemy, aby ich instytucja od dziś nosiła nazwę Krajowej Rady Etyki Nauk Śmierci - napisało w komunikacie kierownictwo stowarzyszenia.

Według szacunków ministerstwa zdrowia w Lizbonie na koniec pierwszego półrocza 2012 roku dług publicznej służby zdrowia w Portugalii wobec dostawców leków i sprzętu medycznego wynosił ponad 5 mld euro.

medycyna, portugalia, rak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
1999
87.64.91.* 2012-10-01 18:43
Jaka etyka?

Jednym sie serwuje terapie za 200 tys. euro, a inni nie maja zadnego dostepu do leczenia w ramach ubezpieczenia i musza leczyc sie prywatnie.

Zupelnie jak w Polsce.
1999
87.64.91.* 2012-10-01 18:40
Im biedniejszy kraj w Europie, tym mniej rozsadne metody dzialania w systemie zdrowotnym i wieksza korupcja.

W Polsce w 2010 r. dla 266 osob wydano 18 mln zl z NFZ na leczenie za granica.

B. kosztowne procedury leczenia nie powinny byc realizowane w ramach NFZ.

Widac, ze lekarze w Portugalii jak lwy beda bronic swoich powiazan korupcyjnych z firmami farmaceutycznymi.