Sezon grypy. W Hiszpanii przybywa chorych

Sezon grypy. W Hiszpanii przybywa chorych

Fot. ulezidar/iStockphoto

W Hiszpanii wzrasta liczba chorych na grypę. W co drugim hiszpańskim regionie liczba przypadków przekroczyła poziom epidemiologiczny. Zmarło 8 osób. Najczęściej atakuje wirus grypy A - H1N1. Lekarze uważają, że chorych przybywa, bo w tym roku zaszczepiło się przeciwko grypie wyjątkowo mało osób.

Co roku, w Hiszpanii, szczepiło się średnio 75 proc. osób powyżej 65 roku życia - czyli grupy najbardziej narażonej na zarażenie tą chorobą. Jak informuje Centralna Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, w tym roku na szczpionkę zdecydowała się niespełna połowa 70-latków. Wielu z nich zrezygnowało, bo obawiało się ubocznych skutków lekarstwa.

- Ta szczepionka nie wywołuje ubocznych skutków. Nie obniża również odporności organizmu - zapewnia lekarka z madryckiego ośrodka zdrowia.

Okres szczepień już się zakończył i od tygodnia wzrasta liczba zachorowań. Na oddziały intensywnej terapii najczęściej trafiają zarażeni wirusem grypy A, cierpiący na schorzenia układu oddechowego i krwionośnego. Lekarze informują, że żaden ze zmarłych chorych nie był szczepiony.

Czytaj więcej w Money.pl

hiszpania, lekarze, choroba, pacjenci, grypa
IAR
Czytaj także
Polecane galerie