Sezon na grypę. Kto ponosi największe koszty?

Sezon na grypę. Kto ponosi największe koszty?

Fot. ulezidar/iStockphoto
Największe wydatki z powodu zachorowań na grypę ponoszą pracodawcy - twierdzą eksperci. Najlepszym sposobem na to, żeby je zmniejszyć jest opłacenie pracownikom szczepień przeciwko grypie.


Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Włodzimierz Jezierski podkreśla, że w rozmowach ze sceptykami zawsze prosi o przeprowadzenie prostej analizy danych pod kątem absencji pracowników w sezonie grypowym. - Cyfry przekonują zarządy firm do podejmowania zdecydowanych działań profilaktycznych - podkreśla specjalista. A jedynym skutecznym działaniem profilaktycznym są szczepienia przeciwko grypie.

Z raportu Grypa i jej koszty opracowanego przez firmę doradczą Ernst&Young wynika, że koszty pośrednie zachorowań na grypę w Polsce sięgają nawet 4,3 mld zł, gdy dojdzie do wybuchu epidemii. Tylko 10-20 proc. tych wydatków przypada na leczenie szpitalne, wizyty lekarskie oraz wydatki na leki.

Z innych badań międzynarodowych wynika, że aż 12 proc. wszystkich absencji pracowników na świecie spowodowanych jest przez grypę oraz powikłania z nią związane. Niestety, wielu pracodawców w Polsce nadal nie wykorzystuje szczepień przeciw grypie jako narzędzia redukcji kosztów absencji pracowników.

Kierownik kliniki pulmonologii ogólnej i onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Adam Antczak podkreśla, że koszty związane z absencjami w pracy z powodu grypy są bardzo często pomijane w sprawozdaniu finansowym firmy. Stąd też trudno jest je realnie oszacować.

Jego zdaniem, szczepienia przeciwko grypie powinny być prowadzone również wśród pracowników służby zdrowia. Liczne zachorowania na grypę powodują, że w placówkach medycznych jest nawał chorych pacjentów, a jednocześnie brakuje lekarze i pielęgniarek, którzy są na zwolnieniach lekarskich. - W szpitalu, w którym pracuję na co dzień, nieustannie zachęcam wszystkich pracowników do szczepień - dodaje prof. Antczak.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
niezaszczepiony
198.240.213.* 2013-10-03 09:00
czy ktos moze przedstawic badania, ktore pokaza, czy zaszczepienie pracownikow w firmie daje efekt odwrotny? Mniej osob choruje po zaszczepieniu i rzadziej? Od wielu lat ten sam temat jesienia, zaraz po podrecznikach, pojawia sie szczepienie na grype, widac, ze koncerny maja problem z naklanianiem ludzi do szczepienia sie.
Ktos403
62.21.109.* 2013-10-03 08:24
Najwięcej chorują lekoholicy oraz CI co się szczepią. Chemia nie pomoże z chorobą. Wystarczy zdrowo się odżywiać nie wiem co to choroba. Na lekach wiedziałem i to przez dwa tygodnie.