Skandal z implantami piersi. Jest raport

Skandal z implantami piersi. Jest raport

Fot. Otnaydur/Dreamstime

Żel silikonowy w pękających implantach piersi, produkowanych przez francuską firmę PIP, nie stanowi długotrwałego zagrożenia dla zdrowia - głosi raport przygotowany pod kierunkiem dyrektora medycznego brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS Bruce'a Keogha.

W opublikowanym dziś dokumencie wskazano, że ów żel, choć nie był przewidziany do wytwarzania implantów, nie jest ani toksyczny, ani rakotwórczy. W Wielkiej Brytanii implanty PIP wszczepiono ok. 47 tys. kobiet. 95 proc. tych zabiegów zostało przeprowadzonych prywatnie.

W styczniu ekipa profesora Keogha uznała, że nie ma wystarczających dowodów, by rekomendować rutynowe usuwanie implantów PIP. Obecnie przyznano, że implanty te pękają dwa razy częściej niż inne. Pacjentkom z objawami, wskazującymi na pęknięcie implantów, zalecono kontakt z lekarzem.

W Wielkiej Brytanii kobietom, które poddały się zabiegowi wszczepienia tych implantów w ramach NHS, przysługuje ich bezpłatne usunięcie i wymiana. W Walii dotyczy to również pacjentek, które wszczepiły sobie implanty PIP prywatnie. W Anglii i Szkocji NHS bezpłatnie usuwa implanty prywatnym pacjentkom, ale nie wymienia ich na nowe.

Implanty nieistniejącej już francuskiej firmy PIP (Poly Implant Prothese) wszczepiono ok. 500 tys. kobiet na całym świecie. Ponad 80 proc. tych produkowanych we Francji implantów trafiało na eksport, zwłaszcza do Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Rządy kilku krajów, w tym Francji i Niemiec, zaleciły ich profilaktyczne usuwanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Implanty piersi podnoszą jakość życia erotycznego. Prawda?
Implanty piersi wpływają na jakość życia erotycznego kobiet, sugerują najnowsze badania.
Afera z implantami. Przyznał się do oszustwa
Szef firmy PIP świadomie stosował niedozwolone tworzywo.
Teraz tak eksponuje się piersi. Tradycja to przeżytek?
Stylistki nie ukrywają, że to dość kłopotliwa moda, ponieważ mało, które piersi prezentują się szykownie oglądane w ten sposób.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie