Skutki zapłodnienia in vitro. Zespół Episkopatu wydał komunikat

Skutki zapłodnienia in vitro. Zespół Episkopatu wydał komunikat

Fot. CIAT/CC/Flickr

Badania kliniczne potwierdzają, że zapłodnienie in vitro może prowadzić do niepożądanych skutków genetycznych i zdrowotnych u dzieci urodzonych za pomocą tej metody - podkreśla zespół ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.

Zespół podkreśla jednocześnie, że powyższe stwierdzenie nie może być odczytywane jako przejaw dyskryminacji wobec dzieci urodzonych z in vitro, ani ich rodziców. - Podejmowane przez nas wysiłki w przekazywaniu prawdziwych informacji o zapłodnieniu pozaustrojowym wynikają z troski o dobro każdego z dzieci i ich matek oraz prawo do informacji - napisano w komunikacie.

- Wobec pojawiających się tendencyjnych informacji wskazujących na brak negatywnych konsekwencji genetycznych u osób rodzących się w wyniku procedury zapłodnienia pozaustrojowego, jako zespół ekspertów ds. bioetycznych KEP, stanowczo stwierdzamy, że osoby formułujące takie tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną - głosi komunikat.

Eksperci Episkopatu podkreślają, że badania naukowe potwierdzają procentowo znaczące występowanie negatywnych zmian u dzieci poczętych metodą in vitro. - Wskazywane niebezpieczeństwo występowania niepożądanych skutków genetycznych i zdrowotnych, zarówno wobec konkretnych osób, jak i w wymiarze populacyjnym, znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych i eksperymentalnych na modelach biologicznych - napisano.

Zespół ds. bioetycznych KEP przedstawił listę wybranych publikacji naukowych w tej sprawie. Na czele zespołu stoi abp Henryk Hoser (lekarz), w zespole pracują także m.in. ginekolodzy, chirurdzy i prawnicy.

episkopat, in vitro, skutki, badania kliniczne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-06-24 23:02 Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Badania niezbicie dowodzą, że największy homoseksualistów jest wśród księży. Więc dla konserwatysty wywody potencjalnie spedalonego episkopatu są co najmniej dyskusyjne.
kjk
5.60.31.* 2013-06-24 22:23
Masakra ..... skutki zdrowotne a to niby dzieci zaplodnione metoda naturalna sa wszystkie zdrowe??????!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
kris832
83.8.86.* 2013-06-24 22:16
Z punktu widzenia logiki, to raczej faszystami są Ci, którzy dokonują in vitro.
Zobacz więcej komentarzy (8)