Slużba zdrowia w Polsce. Dyrektor wrocławskiego centrum onkologii odwołany

Slużba zdrowia w Polsce. Dyrektor wrocławskiego centrum onkologii odwołany

Fot. Andrzej Stawiński / Reporter
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał Andrzeja Tatuśkę z funkcji dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Decyzja została uzasadniona m.in. koniecznością przeprowadzenia w placówce zmian w związku z wprowadzeniem pakietu onkologicznego.

Pełnienie obowiązków dyrektora powierzono dotychczasowemu kierownikowi zakładu teleradioterapii w DCO we Wrocławiu Adamowi Maciejczykowi.

Jak powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, w ocenie zarządu nowy dyrektor lepiej poradzi sobie z przeprowadzeniem trudnych, ale koniecznych zmian w placówce.

- Mieliśmy wątpliwości wobec formy zarządzania DCO. Każdy zarządzający jakąkolwiek placówką powinien mieć zdolność dialogu z tymi, których zmiany mają dotyczyć. Dyrektor Maciejczyk w naszej ocenie ma taką zdolność w przeciwieństwie do poprzedniego kierownictwa - powiedział Michalak.

W połowie listopada wypowiedzenia z pracy w DCO złożyło czworo z ośmiu chirurgów tej placówki. Uzasadniali swe decyzje m.in. faktem, że - ich zdaniem - niewłaściwa organizacja pracy placówki powoduje powiększanie się kolejki osób czekających na zabieg oraz niemożnością ich odpowiedniego leczenia.

Michalak poinformował, że lekarze zapewnili go o wycofaniu wypowiedzeń po zmianie szefa placówki.

Wicemarszałek podkreślił, że konieczne zmiany wiążą się nie tylko z wprowadzeniem pakietu onkologicznego, ale również z koniecznością wypracowania nowej formuły działania DCO.

- Należy pamiętać, że planujemy budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu, który nie został ujęty w kontrakcie terytorialnym - mówił Michalak.

Nowy dyrektor zadeklarował dialog z załogą, a za najważniejsze zadanie na najbliższy czas uznał utrzymanie kondycji finansowej szpitala.

- Na pewno będę się starał uspokoić atmosferę w szpitalu. Wciąż nie mamy podpisanej umowy z NFZ i czekają nas trudne negocjacje, ponieważ zaproponowane stawki są dla nas zagrożeniem i nie są przez wszystkich onkologów akceptowane - powiedział Maciejczyk.

Maciejczyk jest onkologiem i ma 44 lata. Pracuje w DCO od 2003 r., a od pięciu lat był szefem zakładu teleradioterapii.

Rocznie DCO wykonuje ponad 80 tys. badań radiologicznych i zabiegów. Przyjmuje ponad 33 tys. pacjentów na oddziałach i ponad 117 tys. pacjentów w poradniach.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie