Służba zdrowia w Polsce. Minister zatwierdził szybszą specjalizację lekarzy

Służba zdrowia w Polsce. Minister zatwierdził szybszą specjalizację lekarzy

Fot. Yuri_Arcurs/iStockphoto
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował wczoraj, że podpisał programy specjalizacyjne kształcenia modułowego, które mają skrócić czas uzyskiwania przez młodych lekarzy wąskiej specjalizacji.

- Dziś podpisaliśmy programy specjalizacyjne kształcenia modułowego, które umożliwią młodym lekarzom nowy sposób kształcenia - powiedział Arłukowicz. - Będzie to efektywniejszy sposób kształcenia, umożliwiający lekarzom, którzy obecnie mają podstawowe specjalizacje, zrobienie wąskich specjalizacji szybciej i w prostszej procedurze.

Jak dodał minister zdrowia, lekarz, który kończy studia, będzie mógł szybciej zrobić wąską specjalizację, a więc przybędzie specjalistów. Podkreślił, że dzięki kształceniu modułowemu także ci lekarze, którzy mają już specjalizację II stopnia, m.in. z interny, pediatrii, chirurgii, ginekologii, będą mogli także w krótszym niż obecnie czasie zrobić dodatkowo wąską specjalizację.

Po wprowadzeniu systemu modułowego szkolenie specjalizacyjne w szczegółowych dziedzinach będą mogli podejmować lekarze po ukończeniu stażu podyplomowego (a po jego zniesieniu bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu). Ma to pozwolić na skrócenie czasu wymaganego do uzyskania tytułu specjalisty. Dzięki szkoleniu modułowemu lekarze, którzy zrealizują i zalicza jeden z modułów podstawowych nie będą musieli wracać do tego bloku, jeżeli zdecydują się rozpocząć kolejną specjalizację w innej dziedzinie, w której ten moduł obowiązuje.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
i to by było na tyle
83.10.223.* 2014-06-12 09:08
A może by tak Zasadnicze Szkoły Medyczne?
ojkhnl
78.30.81.* 2014-06-12 09:07
no tak, zlikwidujcie w ogóle szkoły medyczne i bierzcie lekarzy z łapanki kto się trafi zzostje lekarzem rolnik nauczyciel spawacz stolarz czy sprzątaczka :/ kur. co za kraj, a wystarczy ZACZĄĆ IM PŁACIĆ NIC WIĘCEJ. O TO W TYM WSZYSTKIM CHODZI PŁAĆ LUDZIOM I DAJ IM SZANSĘ NA ZDOBYCIE PIERWSZEGO DOŚWIADCZENIA
registry
94.42.189.* 2014-06-12 08:52
może panie ministrze dać uprawnienia weterynarzom do leczenia ludzi, przecież według pana formacji jesteśmy od MAŁP !