Spada sprzedaż leków na receptę

Spada sprzedaż leków na receptę

Fot. Bartosz KRUPA/East News

Po 9 tygodniach bieżącego roku sprzedaż leków spadała o 14 proc. i wyniosła ponad 4,5 mld zł. - wynika z analizy IMS Health.

IMS Health - firma badającą rynek farmaceutyczny - podkreśla, że na taki obraz rynku aptecznego wpływ miała lista leków refundowanych wprowadzona 1 stycznia. - Pacjenci nadal konsumują zapasy leków, jakie zgromadzili w grudniu ubiegłego roku. Lekarze zapoznają się z nowymi listami leków refundowanych, a apteki, hurtownie i producenci dostosowują się do wymogów nowej ustawy - oceniają eksperci.

- Rynek apteczny powoli krzepnie w realiach nowej ustawy refundacyjnej. Od początku roku obserwujemy systematyczny, choć powolny, wzrost wartości sprzedaży aptek. Wprawdzie na początku marca nadal jesteśmy poniżej wartości z ubiegłego roku, jednak spadki teraz nie są już dwucyfrowe. Zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym, obserwujemy trend wzrostowy - podkreślił Marcin Gawroński z IMS Health.

Największe spadki sprzedaży IMS Health zanotował w grupie leków na receptę. Na początku marca, narastająco po 9 tygodniach 2012 roku, sprzedaż tych leków wyniosła ponad 2,4 mld zł i była o 20 proc. (blisko 600 mln zł) mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 17 proc.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) spadki sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniosły na początku marca (po 9 tygodniach 2012 roku) ok. 14 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym niecałe 6 proc.

W ciągu pierwszych 9 tygodni 2012 roku pacjenci wydali w aptekach na produkty bez recepty ponad 1,5 mld zł, o ok. 90 mln zł mniej niż rok wcześniej. Najbardziej - o ponad 10 proc. - spadła sprzedaż preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego. Wzrosty wartości sprzedaży zanotowano w grupie preparatów stosowanych na skórę - o ok. 6 proc.

Więcej o lekach czytaj w Money.pl
Nowa lista leków refundowanych to fikcja
Te same leki, tylko że w innych opakowaniach. Tak rząd oszukuje pacjentów?
Pacjenci będą mieli jeszcze gorzej? Lekarze...
Jest za mało pieniędzy. Pacjenci będą mieli ograniczony dostęp do niektórych terapii - alarmują lekarze.
Ustawa refundacyjna to droższe leki, bo...
Koncerny farmaceutyczne, hurtownie oraz właściciele aptek podwyższają ceny leków sprzedawanych bez recepty. To skutki ustawy refundacyjnej.
apteki, lekarze, ims health, ustawa refundacyjna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2012-03-12 15:05 Tysiącznik na forum
Ha ha ha!
A sprawdźcie ile ludzie kupili lekarstw w Niemczech, Czechach i na Słowacji.
W tych wszystkich krajach jest TANIEJ!