Studia medyczne w Polsce najlepsze dla Skandynawów

Studia medyczne w Polsce najlepsze dla Skandynawów

Fot. AlexRaths/iStockphoto

W minionym roku akademickim na polskich uczelniach medycznych studiowało blisko tysiąc trzystu Norwegów i prawie tysiąc Szwedów.

Skandynawowie przyjeżdżają do Polski na anglojęzyczne studia pełnopłatne zostawiając rocznie w kasach uczelni, około 16 milionów euro. Kończąc naukę przeciętny student ze Szwecji jest zadłużony na równowartość ponad 55 tys. euro. Składa się na to głównie pożyczka studencka z kasy państwowej. Jest ona oprocentowana i musi być spłacona do 60 roku życia.

Popularność studiów lekarskich w Polsce zaczęła rosnąć od ponad 10 lat. Jeszcze w 2000 r. najbardziej przyciągała Skandynawów bliska im Dania. Obecnie studiuje tam nauki lekarskie około 800 Szwedów i Norwegów. Na wzost popularności polskich studiów wpłynęła na pewno dobra opinia o kompetencjach polskich lekarzy, których wielu pracuje od lat w Skandynawii. Ponadto część studiujących ma korzenie polskie.

Decyzja o wyjeździe na zagraniczne studia medyczne wynika z ogromnych trudności w dostaniu się na studia we własnych krajach. Dowodem na to jest fakt, że w Polsce studiuje obecnie niemal tylu Norwegów ilu uczy się na największym wydziale lekarskim w Oslo.

Czytaj więcej w Money.pl
"Edukacja nie na sprzedaż!" Setka protestuje
Przeciwko planom oszczędności w oświacie warszawskiej protestowało w poniedziałek przed stołecznym Biurem Edukacji około stu osób. Uczestnicy demonstracji sprzeciwiali się m.in. łączeniu szkolnych klas i przedszkolnych oddziałów oraz cięciom etatów woźnych.
Oni zainwestowali w Polsce 10 mld euro
Przedsiębiorcy ze Skandynawii wchodzą do naszego kraju ze względu na bliskie położenie geograficzne, niewielkie koszty pracy, a także wykształconą kadrę.
Oto jeden z największych inwestorów w Polsce
W minionym dziesięcioleciu (2000-2010) Skandynawowie zainwestowali u nas łącznie 9,48 miliarda euro.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie