Światowy Dzień AIDS. 30 lat badań, a szczepionki wciąż nie ma

Światowy Dzień AIDS. 30 lat badań, a szczepionki wciąż nie ma

Fot. Sage78/iStockphoto
Na świecie żyje około 35 mln ludzi zakażonych wirusem HIV, z powodu AIDS zmarło w zeszłym roku około 1,5 mln osób. Naukowcom wciąż nie udało się opracować szczepionki przeciw HIV, ani leków eliminujących wirusa z organizmu.

Wsparcie dla osób żyjących z HIV można okazać, nosząc w tym dniu czerwoną wstążkę. Światowa Organizacja Zdrowia WHO ustanowiła 1 grudnia Światowym Dniem AIDS w 1988 r. W związku ze skalą pandemii, w tym samym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia.

Według najnowszego raportu UNAIDS - programu ONZ, którego celem jest koordynacja i poprawa skuteczności działań poszczególnych krajów w walce z HIV i AIDS, pod koniec 2013 r. na całym świecie żyło ok. 35 mln ludzi zakażonych wirusem HIV.

Choć szacuje się, że w tym samym roku wirusem zakaziło się ok. 2,1 mln kolejnych osób, to jednak było ich o ok. 38 proc. mniej niż w roku 2001 r., co może napawać optymizmem. Zmniejszyła się także liczba zgonów spowodowanych AIDS - w 2013 r. z powodu tej choroby zmarło ok. 1,5 mln osób - to o 35 proc. mniej niż w 2005 r., tj. w szczycie epidemii.

Według najnowszych danych UNICEF, w latach 2005-2013 udało się uchronić 1,1 mln dzieci do 15. roku życia przed zakażeniem wirusem HIV - liczba nowych zakażeń zmalała w tym okresie o ponad 50 proc. Największy spadek - o ponad połowę - zanotowano w ośmiu afrykańskich państwach: Malawi, Etiopii, Zimbabwe, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Republice Południowej Afryki i Ghanie. Jest to efekt zwiększenia dostępu do profilaktyki przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko.

30 lat badań, a szczepionki wciąż nie ma

W Polsce od początku epidemii (1985 r.) do końca sierpnia 2014 r. zakażenie wykryto u 18 tys. 204 osób, jednak eksperci szacują, że liczba osób zakażonych w rzeczywistości jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Na AIDS zachorowały 3 tys. 163 osoby; 1 tys. 283 osoby zmarły. Zdaniem specjalistów sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna - rocznie wykrywa się ok. tysiąca nowych zakażeń.

Jednym z powodów poprawy sytuacji epidemiologicznej jest fakt, że rośnie liczba osób objętych leczeniem antyretrowirusowym (ARV) - w połowie 2014 r. na całym świecie było ich 13,6 mln. UNAIDS szacuje, że w 2015 r. liczba ta zwiększy się do 15 mln. Na koniec października 2014 r. w Polsce leczeniem ARV objętych było ponad 7,7 tys. pacjentów, w tym 110 dzieci.

Choć od wyizolowania wirusa HIV minęło ponad 30 lat, naukowcom dotychczas nie udało się opracować szczepionki zapobiegającej zakażeniu tym wirusem. Istniejące dziś leki pozwalają znacznie wydłużyć życie osób zakażonych i poprawić ich komfort życia, jednak nie pozwalają na całkowite usunięcie wirusa z organizmu - hamują jedynie namnażanie się wirusa lub utrudniają jego wnikanie do komórek.

Na drugiej stronie przeczytasz o czarnym scenariuszu,
jaki grozi światu przez AIDS

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
wirus, aids, hiv
PAP
Czytaj także
Polecane galerie