Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Świńska grypa nie postraszy. Szczepionka bezpieczna

Świńska grypa nie postraszy. Szczepionka bezpieczna

Fot. AdamGregor/iStockphoto

Z badań przeprowadzonych w Danii wynika, że dzieci urodzone przez kobiety zaszczepione przeciwko H1N1 nie są bardziej narażone na wady wrodzone ani inne niepożądane efekty - informuje MyHealthNewsDaily.

- Coroczne szczepionki przeciwko świńskiej grypie, włączając te używane podczas pandemii, są bezpieczne dla kobiet i ich dzieci - powiedział dr William Schaffner, przewodniczący departamentu medycyny prewencyjnej z Vanderbilt University, który nie był zaangażowany w badania.

- Badano czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży zanim została podana w 2009 roku. - zapewnia Schaffner. - Jednak wskutek groźby pandemii nie było czasu poddać jej szczególnej analizie pod kątem skutków dla kobiet w ciąży. W dodatku szczep H1N1 był nowy i wiele osób obawiało się bezpieczeństwa szczepionek.

Prowadząc badania naukowcy przeanalizowali informacje pochodzące od 53 tys. kobiet, które były w ciąży w okresie szczepienia na H1N1 w Danii (między listopadem 2009 a wrześniem 2010) . Około 13 proc. z nich, czyli 7 tys. otrzymało wtedy szczepionkę przeciwko grypie. Naukowcy twierdzą, że dzieci urodzone przez kobiety poddane szczepieniu nie były bardziej podatne na ryzyko wcześniejszego urodzenia i wady wrodzone, w porównaniu do dzieci kobiet nieszczepionych. W badaniu uwzględniono też takie informacje jak wiek matki, palenie przez nią papierosów i wagę urodzeniową noworodka.

Eksperci zauważyli, że u niewielkiego odsetka kobiet szczepionych w pierwszym trymestrze ciąży wystąpiły powikłania ciążowe. Jednak jednoznacznie nie da się określić czy nie nie miały na to wpływu inne czynniki. Naukowcy dodają, że potrzebne są dodatkowe badania by ocenić bezpieczeństwo szczepionki w pierwszym trymestrze ciąży. Badacze zapewniają, że korzyści wynikające ze szczepionki nadal przeważają nad ryzykiem. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób zaleca szczepionkę przeciwko grypie kobietom w ciąży, ponieważ ciąża powoduje zwiększone ryzyko groźniejszego przebiegu choroby.

Wyniki badań zostały opublikowane 11 lipca w Journal of the American Medical Association.

epidemia, ciąża, szczepionka, świńska grypa, h1n1
PAP
Czytaj także
Polecane galerie